Umjetnici protestovali ispred zgrade BIGZ-a

Priča oko iseljavanja umjetnika iz kultne zgrade BIGZ-a se nastavlja. Mjesto koje je iznjedrilo neke od najznačajnijih umjetnika, prije svega muzičara i slikara posljednjih decenija dobiće novo ruho. Njehov novi vlasnik je kompanija MPP BIGZ, u kojoj po 50 odsto vlasništva poseduju Marera Real Estate Partners i firma Aleksandar Gradnja. U saopštenju koje je povodom kupovine BIGZ objavila sestrinska firma Marera Properties, najavljeno je da će u rekonstrukciju te zgrade biti uloženo 40 miliona evra. Ono što je sigurno, za umjetnike tu neće biti mjesta.

Povodom najavljenih promjena pobunili su dojučerašnji stanari zgrade i 27. Marta okupili ispred njenih vrata. Oko 200 umjetnika protestovalo je protiv prodaje prostora i iseljavanja brojnih studija i ateljea.

Boris Vlastelica je sa svojim bendom jedan od onih koji su najveći dio svog opusa komponovali među zidovima BIGZ-a. “Ovde su danas umetnici koji su koristili ovu zgradu više od 15 godina, kao što je i moj bend Repetitor. Mi smo duže od 14 godina upravo ovde stvorili svaku notu, pesmu, svaki stih, svaki album, odavde smo i odlazili na svaku turneju gde smo širili kulturu ovog grada i ove države”, izjavio je Vlastelica, koji je bend osnovao 2005. godine u Beogradu, zajedno sa koleginicama – bubnjarkom Milenom Milutinović i bas gitaristkinjom Anom Marijom Cupin.

On je dodao da je Bigz je bio pravi ventil ovog grada, a tamo gde nema ventila, ozbiljno preti da popuca sve po šavovima.

Umjetnici koji su dodatno oštećeni tekućom pandemijom i neadekvatnim mjerama države sa protesta su uputili poruku u četiri stavke.

Prvi zahtev je prostor za umetnike u širem centru grada veličine najmanje 3.000 kvadratnih metara koji ne zahteva velika infrastrukturna ulaganja zakupaca i koji, po potrebi, može biti prilagođen potrebama umetnika, u saglasnosti sa zakupodavcem.

Zatražili su i garanciju nadležnih institucija da će taj prostor moći neograničeno i neometano da koriste za potrebe umjetničkog stvaralaštva.

Potrebno im je i da mesečne dažbine prostora za njihov rad budu po pristupačnoj ceni, poput uslova koje je davao BIGZ.

Takođe su zatražili i da imaju mogućnost da raspolažu tim prostorom u cilju organizacije okupljanja, umjetničkih aktivnosti i održavanja kulturnih projekata.

Gradonačelnik Beograda, prenosi N1 rekao je da se grad sprema da kupi staru šećeranu i da tu napravi prostor namijenjen kulturnim sadržajima.