“Konačno sasvim sam” – Borislav Bora Đorđević (1952 – 2024.)

Vijest koju je javnost očekivala poslednjih dana osvanula je jutros na profilu benda Riblja čorba.

“Poštovani prijatelji,
Sa tugom i žalošću obaveštavamo vas da nas je napustio naš prijatelj i brat, Borisav Bora Đorđević.
Počivaj u miru dragi naš Boki.
Borisav Bora Đorđević
01.11.1952- 04.09.2024”

Bora Đorđević, čuveni pjevač i frontmen Riblje čorbe preminuo je u 72. godini u bolnici u Ljubljani zbog hronične opstruktivne plućne bolesti.

Bora Đorđević, poznatiji kao Bora Čorba rođen je u Čačku 1952. Iako se razmišljao da se okrene crtanju, muzičku karijeru započeće već sa trinaest godina u čačanskoj grupi Hermelini. Iz tog, najranijeg perioda u kom je Bora šetao od grupe do grupe, ostalo je zabilježeno i da je jedno vrijeme svirao u grupi Poslednji ostatak romantičnog sveta u kojoj je gitaru i bek vokale pjevao Radomir M. Točak.

Iz Čačka se seli u Beograd i upisuje V beogradsku gimnaziju. Tada počinje i njegovo drugovanje sa pozorištem. Prva uloga bila mu je u mjuziklu „Isus Hrist Superstar“. Iz ovog perioda zanimljivo je njegovo učešće u grupi Zajedno sa kojom je snimao različite materijale koji su korišćeni u predstavama, tv emisijama… U grupi će ostati do 1974. godine. Bližilo se vrijeme Riblje čorbe. No prije toga oformiće Suncokret – folk rok skupinu. Navodno je do Borinog odlaska došlo kada je Suncokretima ponuđena „Lutka sa naslovne strane“. Kratko vrijeme će biti član Ranog mraza koji su činili Bilja Krstić, Verica Todorović i naravno Đorđe Balašević. Iako su bili znatno drugačijeg senzibiliteta od Đorđevićevog, Ranom mrazu nije smetala „Lutka“. Od njegovih novih pjesama na koncertima grupe svirana je čak i „Zvezda potkrovlja i suterena“. Iz ovog perioda datira i singl „Strašan žulj“ i „Računajte na nas“ koja će godinama kasnije žuljati obojicu velikih muzičara. Rani mraz je napustio vrlo brzo po dolasku te iste 1978. godine.

SOS je njegova sledeća stanica. Bend su osnovali Miša Aleksić, Dragan Štulović i Steva Stevanović. Te 1978 kada je Bora tražio novi bend, postavu SOS-a su osim Aleksića činili Vicko Milatović i Rajko Kojić. Dolazak Bore Đorđevića u ovu ekipu zauvijek će promijeniti i njihov život i jugoslovenski rokenrol. Novooformljena četvorka je krstila svoj bend po beogradskom žargonskom izrazu za menstruaciju, što će djelimično i oslikavati atmosferu jednog dijela repertoara. Avgusta 1978. došlo je vrijeme za veliku rokenrol mašineriju. Važna, i po mnogima najbolja postava čuvenog benda je krenula sa radom. Ono što će Bora raditi sa novim kolegama imalo je vrlo malo veze sa njegovom muzičkom prošlošću.

Đorđević u novom ruhu i njegova Riblja čorba će održati prvi koncert već septembra te godine, a decembra 1978. snimili su singl „Lutka sa naslovne strane“. Druga strana singlice bila je dosta brzo zaboravljena pjesma „On i njegov BMW“. Nekoliko mjeseci nakon osnivanja benda grupi će se na ritam gitari pridružiti Momčilo Bajagić koji će ostati zabilježen i kao jedan od autora najvećih hitova ovog sastava kojim je dominirala Borina lirika.

„Kost u grlu“ jedan od najboljih debitanskih albuma jugoslovenskog rokenrola donijeće tada publici dosta poznatih pjesama koje su statirale u repertaru Suncokreta, već snimane u drugačijim aranžmanima ili ispečene sa četvorkom Čorbe. „RNR za kućni savjet“, „Egoista“, „Još jedan šugav dan“, „Mirno spavaj“… protrešće jugoslovensku publiku i doći u 120.000 domova. Naravno, nije sve prošlo bez problema. Naslovi pjesama i stihovi koji aludiraju na uzimanje sedativai seksualnih fantazija bili su na oku cenzure i etiketirali bend za godine koje su dolazile. No, kako to obično biva – ne postoji loš publicitet, a bend je to znao iskoristiti. Producent debija, kao i naredne, još bolje ploče „Pokvarena mašta i prljave strasti“ bio je Enco Lesić. Drugi album pretekao je prvi i prodao se u oko 200.000 komada. U godinama koje su pred njima često će se rušiti ovi rekordi.

Kakav je to bio početak osamdesetih godina. U dvije godine snimiće 4 antologijska albuma. 1981. osim „Pokvarene mašte“ objaviće i kultunu „Mrtvu prirodu“, da bi naredne godine nakon snimanja živog materijala „U ime naroda“ uslijedila po mnogo čemu najbolja ploča sastava „Buvlja pijaca“. Nakon dvije, tj tri godine pauze doći će dobri nastavci diskografgije „Večeras vas zabavljaju muzičari koji piju“ i „Istina“. Iz današnje perspektive mnogi su skloni mišljenju da se grupa već tu istrošila, te da ostale ploče donose pregršt prosječnih numera sa ponekim bljeskom. Ipak, okoreli fanovi su voljeli i „8. Nervni slom“, „Ujed za dušu“, „Priču o ljubavi“, pa i „Kozu nostru“ i „Labudovu pjesmu“ koje su ruku na srce imali nekoliko dobrih numera. Albumi nakon toga, a bio ih je zavidan broj, zaključno sa materijalima „Uzbuna“ iz 2012. godine i „Da tebe nije“ koji je snimljen sedam godina kasnije nijesu mogli da dohvate domete ni „Koze nostre“, a kamo li prvog dijela ove prebogate diskografije.

Riblja Čorba imala je, prvenstveno zbog svojih tekstova status jednog od najkontroverznijih bendova na području bivše Jugoslavije. Jednako kao što je onima sa vrha smetalo pjevanje o narkoticima, niskim strastima, te saga o ljudima sa dna društvene ljestvice osamdesetih godina, pred sam kraj bivše zemlje mnoge će zaboljeti stvaralaštvo poput albuma “Koza nostra”. Tu je počeo i svojevrsni razlaz Bore Đorđevića sa zemljom u kojoj je napravio hvale vrijednu karijeru i u kojoj je postao omiljeni antiheroj stotinama hiljada fanova od Vardara pa do Triglava. Razračun sa komunističkom partijom i njenim neprikosnovenim vođom koji se nazirao i ranije nastaviće bez skrivanja pjesmama „Al Kapone“, „Tito je vaš“

Nažalost, njegove političke akcije neće se zaustaviti tu. Đorđević će u godinama koje dolaze biti povezivan sa plejadom opasnih političara poput Slobodana Miloševića i Vojislava Šešelja, a njegovi nacionalistički i pročetnički stavovi su se često mogli čuti u etru. Od Miloševića će se ograditi svojim solo albumom „Njihovo doba“. Jedno vrijeme (2004.) služio je sistemu za vrijeme Vojislava Koštunice i kao savjetnik ministra kulture.

Posljednje godine svoga života Bora Čorba proveo je u Ljubljani.

Priču o Bori Čorbi i njegovoj uspješnoj i bogatoj muzičkoj karijeri valja završiti brojnim muzičkim „saučesništvima“. Osim pomenutih veličina kakvi su Balašević, Bajagić, Lesić i Krstićka, Bora Đorđević je snimao i svirao sa nevjerovatnim brojem muzičara. Prvo ime kojeg će se ljudi sjetiti je svakako Edi Grant, legenda regea kojii će gostovati na pjesmi „Amsterdam“.

U Ribljoj Čorbi su u jednom dijelu postojanja tog sastava svirali Nikola Čuturilo – Čutura i Oliver Mandić. Radiće sa legendarnim Arsenom Dedićem i objaviti album pod nazivom “Arsen & Bora Čorba Unplugged”. Sa Neletom Karajlićem snimaće navijačke pjesme za reprezentaciju Srbije. Za grupu Legende između ostalih napisaće određen broj tekstova. Pjesme Bore Đorđevića obrađivaće mnogi – od Zaklonišće prepeva do Alogije.

foto: facebook/Riblja Čorba