Dan kada je umrla muzika

Rokenrol je još bio ,,mlad’’ kad je početkom februara 1959. godine doživio najsnažniji mogući udarac. Tokom turneje ,,Winter Dance Party’’, u avionskoj nesreći stradali su Buddy Holly, Ritchie Valens i J. P. “The Big Bopper” Richardson. O njihovoj popularnosti upravo govori činjenica da je dan njihove smrti, 3. februar u svijetu muzike ostao upisan kao ,,Dan kada je umrla muzika’’. Tom apokaliptičnom ,,oznakom’’, koja je ostala do danas, jasno se stavilo do znanja o kakvom gubitku je riječ, potvrda njihovog renomea i popularnosti.
Oni su, uz Prislija, Keša, Džeri Li Lusia, Kohrana, vjerovatno najtalentovaniji predstavnici rokenrola toga vremena. Iako stilski vezani za ,,čist’’ RNR i rokabili, krčili su put ka novim tokovima. Buddy Holly je ostao jedan od najvećih inovatora u rok muzici, uzor velikanima poput Dilana ili Lenona, tvorac ,,tex-mex’’ zvuka, a Valens ostaje utemeljivač latino roka.
Njihova smrt je jedan od onih ,,graničnih’’ datuma u rokenrolu, koji ostavljaju prazninu I definitivno utiču na dalje tokove, kao kada su za manje od godinu dana otišli Hendriks, Alan Vilson, Dženis i Morison, ili smrt Ronnie Van Zanta i njegove ekipe iz Lynyrd Skynyrd, odlazak Iana Curtisa, Lenona…
Holly, Valens i ,,The Big Booper’’ Richardson sudbinski su bili vezani za pedesete, i smrt je spriječila da se nastavi jedna od najljepih priča rokenrola i njihov ulazak u šezdesete, koje su svojom magijom, inovacijama i kreativnim uzletom znale bukvalno da ,,istope’’ neke od junaka prethodne decenije.
Eddie Cochran će nekoliko mjeseci nakon tragedije snimiti pjesmu ,,Three stars’’, posvećenu svojim nastradalim prijateljima. On će poginuti u aprilu 1960. Međutim, Don McLean će 1971. godine, kroz legendarni ,,American Pie’’, praktično utemeljiti 3. februar 1959. kao ,,The day the music died’’, i napraviće djelo koje predstavlja putovanje kroz američku muzičku scenu i društveni trenutak, od toga kobnog datuma do nekih takođe nemilih događaja sa kraja šezdesetih i početka sedamdesetih koje je, maltene, označio kao početak kraja rokenrola.
Holly, Valens i Richardson su brzinom munje prošli kroz rokenrol, kroz život… Rijetko je ko (naročito Holly), za tako kratko vrijeme, uradio veće i značajnije stvari – utabao staze, otvorio prostor i ostao jedan od najsnažnijih temelja na kojima se održava rokenrol.

Jovan Jole Vučurović