Zoran Predin – Držim palčeve za neki Novi Novi Talas

Piše da je Lačni Franz bio inspirisan Buldožerom, međutim vi ste uhvatili vrijeme „Novog vala“,Da li bi uvrstili Lačni Franz u grupu novotalasnih bendova ili ipak na muzičkom tragu Buldožera i tog do tada neviđenog muzičkog izraza?
Kao fan Buldožera 1979 napravio sam Lačni Franz i na krilima punka 1981 izdao prvi album Ikebana, koji nas je svrstao među otkrića ranih osamdesetih u današnje legionare Novog talasa.

Čini se da je Lačni Franz dobio na popularnosti tek nakon raspada benda, ostao je u sjećanjima mnogih. Zbog čega se rasformirao bend?
Ne znam odakle vam taj utisak, ali Lačni Franz je bio vrlo popularan bend od samog poćetka. Na Omladinskom Festivalu U Subotici dobili smo nagrade kao bend, za gitaristu i vokalistu. 1982 sam u tadašnjem Džuboksu djelio drugo mjesto sa Borom čorbom, kao bend smo bili treći, a gitarista Oto Rimele je isto bio među prva tri. Bend se rasformisao u trenutku, kad je postalo jasno, da sam jedino ja spreman živjeti profesionalno od muzike. Ostali su ostali u svojim profesijama.

Lačni Franz je nastavio da živi kroz vas. Vi ste nastavili da svirate i pjevate te pjesme, međutim postali ste popularni i kao solo autor. Šta ste razmišljalli nakon benda, u kojem pravcu bi trebala ići vaša muzika?
80% pjesama Lačnog Franza su kompletno moje autorsko djelo. Krajem osemdesetih snimio sam album s Arsenom Dedićem i bacio se u žanrove koji su me interesirali. U šansonu s programom Tragovi u sjeti, u etno sa ciganskom grupom Šukar, u gypsy swing sa albumom Ljubavnik iz ormara, u pop rock sa Živim legendama itd. Objavio sam 39 albuma.

Slovenija je u kratkom periodu ’80 dala mnoge bitne bendove za region i mnogi su opstali dan danas uključujući gorepomenute, na kraju i Laibach. Kako gledate na muziku poslije ’90 i danas. Šta ima novo da se ponudi?
Muzika je polako gubila svoju društvenu ulogu, jer više nije nosila poruke s kojima bi autori željeli mjenjati svijet. Postala je goli biznis i zabava. Srećom ima puno novih zanimljivih bendova, kojima je za sada internet jedina otadžbina. No, nadam se boljim vremenima.

Piše da ste javno podržavali Liberalnu demokratiju Slovenije. U kakvom sistemu danas živi Slovenija?
EU je gore sranje, drugo pakovanje kao nekadašnja YU. Mladi ljudi nemaju budućnosti. Postajemo zahvalni konzumenti zapadnog smeća. Trebali smo ostat u labavoj ekonomskoj konfederaciji.

Svirali ste u Nikšiću, na Lake festu, gdje ste jezički prilagodili pjesme. Kako je Vama bilo na tom koncertu?
Publika nas je odlično primila, jer smo uspjeli preskočiti jezičku barijeru. Možda smo bili prerano u programu. Da smo poćeli u 21h bilo bi još puno bolje. Vratićemo se 2019.

Možete li nam ispričati kako je nastao ultimativni hit „Praslovan“?
Jedne ljetne noći 1979. u 15 minuta sa gitarom u ruci, dok sam kao student radio kako nočni čuvar.

Sarađujete i svirate sa dosta muzičara. Kako sve to postižete?
Voljom i znanjem.

Kako gledate danas na mlade bendove koji tek dolaze?
Mladim bendovima želim sve najbolje. Držim palčeve za neki Novi Novi Talas.

ĐorđepunX