Uoči izlaska svog novog LP albuma, Rathlin from a Distance | The Liquid Hour, koji jeobjavljen 4. aprila 2025. godine preko izdavačke kuće Mute, Yann Tiersen je podijelio naslovnu numeru. Rathlin from a Distance je producirao sam Tiersen, a snimljen je na traci u studiju Eskal, uz Matiasa Duartea.
The Liquid Hour je takođe producirao Tiersen, miksao ga je Randall Dunn (poznat po saradnji sa Black Mountain, Cloud Nothings) u Circular Ruin studiju u Bruklinu, a sniman je digitalno i na traci od strane Tiersena, Matiasa Duartea i Thomasa Lefebvrea u studiju Eskal.
Rathlin from a Distance | The Liquid Hour je album podijeljen na dva različita, ali međusobno povezana dijela, od kojih svaki ima sopstveni zvučni identitet: Rathlin from a Distance sadrži osam introspektivnih instrumentalnih klavirskih kompozicija, dok je The Liquid Hour žanrovski nekonvencionalna mješavina elektronskih i psihodeličnih ritmova.
Tiersen objašnjava: „Postoji nešto transformativno u boravku na moru. Daleko od buke i težine svijeta, ostajete nasamo sa sirovim, neukroćenim silama prirode – i sobom. To je prostor u kojem možete početi da preispitujete svoja uvjerenja, identitet, rod – čak i osobu za koju ste mislili da jeste. Počeo sam da odbacujem očekivanja, konstrukte i uloge koje nam društvo nameće. Talasi zahtijevaju iskrenost.“
On nastavlja:„Rathlin from a Distance je rođen iz tog iskustva. Svaka klavirska kompozicija vezana je za neko mjesto koje smo posjetili, ali i za trenutak meditacije. One su mape ka sopstvu. Namijenjene su da vas dovedu do vaše suštine – ne verzije sebe koju je društvo oblikovalo. To je poziv na povezivanje, na ranjivost, i pronalazak utjehe u autentičnosti koja dolazi kada se suočite sa silama izvan – i unutar – sebe“.
Tiersen opisuje kako je iskustvo za kormilom svog jedrenjaka, sa pogledom na svjetla Belfasta u daljini, inspirisalo pet numera koje čine The Liquid Hour: „Mislim na ožiljke koje ostavljaju sistemi dok se obrušavaju na nas, osjećam kako bijes kulja – drevan, sirov, električan. Prožima me. Voda postaje ogledalo moje srdžbe. I nade. Rat je pred nama – protiv davljenja u lozama kapitalizma, koje nas stežu, kradu nam svjetlost. To je rušenje svega što je pokvareno. Ponovna izgradnja, ruku pod ruku, srcem uz srce, dok ne ostane mjesta za očaj. Osjećam kako raste u meni – ta energija, potreba da djelujem, da se okupimo, da vičemo, da ustanemo. Jer budućnost ne čeka. Ona je tu – zasljepljujuća, briljantna, rodno-fluidna, treperi u svjetlosti. Ovo je za tebe. Sa tvojom nadom i bijesom. Za sve nas, za ono što dolazi, za ono što ćemo zajedno izgraditi. Zvuk naše pobune“.
Rathlin from a Distance sadrži osam instrumentalnih klavirskih kompozicija, od kojih je svaka nazvana po lokaciji koju je Tiersen posjetio tokom svoje plovidbene turneje 2023. godine. Od svjetionika Fastnet na Atlantiku, preko Farskih ostrva, Šetlanda, do mirnih voda Kaledonskog kanala u Škotskoj, ove numere oslikavaju put samootkrivanja i duhovne introspekcije. Tiersenova klavirska muzika stvara gotovo hipnotičku atmosferu, pri čemu svaka stanica na putovanju označava dublji nivo svijesti. Muzika izaziva osjećaj prostranosti, unutrašnjeg preispitivanja i tihe kontemplacije.
Dok je Rathlin from a Distance meditativan, The Liquid Hour je smjela i hitna muzička izjava, koja počinje epskom numerom u kojoj se osjeća Tiersenova težnja za društvenim i političkim promjenama. Inspiracija za ovaj dio albuma potekla je iz Tiersenovih iskustava na moru, naročito iz trenutka kada je usred noći, nakon skoro dva mjeseca plovidbe, posmatrao svjetla Belfasta sam za kormilom svog jedrenjaka. Taj trenutak mira doveo je do dubokih razmišljanja o teškoj istoriji tog grada i njegovoj povezanosti sa širim političkim borbama. Široka zvučna paleta The Liquid Hour spaja ambijentalnu atmosferu, hipnotišuće ritmove i izražajnu elektronsku produkciju, dok vokali Émilie Quinquis unose snažnu emocionalnu dimenziju u poruku albuma.
Tiersen već dugo praktikuje održivost u svojim turnejama, putujući jedrenjakom i kamperom kako bi usporio ritam i smanjio svoj uticaj na životnu sredinu, redefinišući šta znači biti muzičar na turneji u savremenom dobu. Ovaj pristup odražava šire teme albuma – razmišljanje, ekološku svijest i potragu za dubljim smislom u svijetu koji je definisan krizama i promjenama. „Na moru vidiš svijet onakvim kakav jeste“, kaže Tiersen. „More je krajnja stvarnost. Nema granica, možeš ići bilo gdje. Tada zaista uvidiš koliko su granice besmislica.“