Vrijeme je!

vrijemejeuvodnik

vrijemejeuvodnikU rokenrolu koji je nastao nakon pustoši Drugog svjetskog rata kumulisala se želja cijele jedne generacije za svojim izrazom, različitim od one njihovih roditelja. On je zauvijek promijenio baš sve: ponašanje, izgled, govor, hod, ples, pogled na svijet, a donio je i nove autoritete. Bila je to prva revolucija bez krvi, a zahvatila je čitav svijet. Ma koliko evoluirao i mutirao u nepregledan niz žanrova, ona njegova osnovna revolucionarna crta ostala je do danas. Čak i u Crnoj Gori. Iako je prilika za ovakve vidove aktivizma u novijoj crnogorskoj istoriji bilo pregršt, samo rijetki su istupali, a efekti takvih akcija blijedili su tokom iste noći. Krajnje je bilo vrijeme da se i kod nas stvori kritična masa koja bi rokenrolu dala zasluženu ulogu u društveno-političkim promjenama.

Ko je pratio crnogorske alternativne muzičke tokove, odavno je upućen da tu ne samo da ima kvaliteta, već da su upravo ovi djelovi muzičkog miljea Crne Gore društveno najsvjesniji. Da je domaća „estrada” uzdržana, za razliku od ovih prvih, pokazao je nedavno i tekst u dnevniku Vijesti. U njemu su upitani, sa izuzetkom Andrijane Božović, izrazili rezervu, vadili se na neobavještenost ili jednostavno bili nezainteresovani za podršku protestima. Bilo je i onih koji bi je pružili, ali i naplatili.

Da cijela priča ne ostane samo par novinskih redaka, potrudili su se nikšićki i podgorički bendovi Manitou, Zoon Politikon, Demodemolls, Gomila nesklada i Autogeni trening. Oni su zajedno sa publikom na nedavno održanom koncertu u podgoričkom Montenegro pabu pokazali da mladost ove zemlje nije u potpunosti uspavana. Domaćini – organizatori iz benda Zoon Politikon kažu: „Odlučili smo da sami pokrenemo ‘slobodne’ studente, a najbolji način za to je muzika. Kultura protiv diktature”. Oni napominju: „Mladi ljudi su ti koji treba da pokrenu promjene u društvu, zato kroz svirke i žurke pod parolom Vrijeme je, želimo da ih trgnemo da urade nešto za svoju budućnost i da se pobune protiv režima koji nas sve više i više guši”.

Da ni njih ni njihove kolege iz drugih bendova nije strah da ono što osjećaju i misle iskažu pokazali su odabranim repertoarom. Između redova odličnih socijalno osvještenih autorskih pjesama koje precizno lociraju problem („Očima Verujem” Autogenog treninga ili „Mačak” Zoon Politikona), preko poziva na akciju („Virus” Demodemollsa), našla se tu i poneka obrada. Haustorov „Šejn” sa neizbježnim stihom „Izađi i bori se” i simbolična „Vaš svet” Ritma Nereda koje su odsvirali Manitou i Gomila nesklada su zvučale kao soundtrack sveukupne situacije u Crnoj Gori. Sve je dodatno bilo podcrtano sa tri poruke koje su visile na zidovima paba: „Ćutiš i trpiš zato što si pizda!”, „Muzika! Stav! Način života!” i sloganom akcije – „Vrijeme je!”.

Kao glavne krivce za situaciju u kojoj se nalazimo, bendovi su označili vladajuću partiju i njenog prvog čovjeka. „Ima para a mene stiska, DPS-a aktivista” – poručili su Demodemollsi, dok su Zoon Politikon onima kojima nije bila jasna metafora njihovog „Mačka” sve pojasnili u istom aranžmanu, ali stihovima „Milo – jel’ti dosta?”. Gomila nesklada je u najavi za jednu od pjesama, poručla da ona u sebi nosi razloge ovog okupljanja, a onda je uslijedilo: „Osjećam strah, ja osjećam strah, Stranci, korupcija, lopovi, Svi oko nas, tu oko nas”.

Važno je napomenuti da su četiri od ovih pet bendova nedavno objavili svoje snimke u vidu albuma, singlova ili EP izdanja. Od petog benda – Manitou, prvi studijski snimci su u fazi produkcije. U skoro pet sati neprekidne svirke, grupe su se trudile više nego na svojim solo koncertima, što je publika itekako nagrađivala. Jedni drugima su punili baterije. Valja pomenuti da je ovo bio jedan od rijetkih koncerata na kojem je sve prošlo bez tehničkih kikseva, kašnjenja, predugih pauza između nastupa i što je najbitnije bez praznog mjesta. Nikad ranije ovako krcat lokal. Organizatori večeri su putem Fejsbuka javili da su prodate 282 ulaznice. Uključujući same aktere večeri, brojka prisutnih se kretala oko trista.

Pravi trijumf ove noći leži u sinergiji koja se stvorila, ne samo između publike i bendova, već i među samom publikom. Bez političkih i nacionalnih obilježja, i bilo kakvog incidenta, ovo je bio jedan od najpozivitnijih koncerata održanih u glavnom gradu. „U danima kada sam mislio da su svi digli ruke i prepustili se na MILOs’ i neMILOs’ letargiji javila se konačno mladost koja razmišlja” – iskomentarisao je cijeli događaj basista benda Autogeni trening Veljko Vučurović.

Kada su muzičke akcije u pitanju, neće se stati na ovome. Interesovanje za učešće na ovom koncertu podrške izrazilo je još nekoliko bendova. Biće prilike i za njih.

Već je najavljena sledeća muzička podrška podgoričkim protestima. U petak, drugog marta će se u klubu Mint koji se nalazi na južnoj tribini stadiona FK Budućnost održati veče elektronske muzike. Te večeri podršku protestima daće Di džejevi GileRZ, Gav TK, Goran Ivanović i Raven TK. Kao i njihove kolege koje preferiraju gitarski zvuk i crnogorski elektro kolektiv je odlučio da se okupi i sav prihod od ulaznica proslijedi za organizovanje prevoza građana na proteste u Podgorici. Ulaz kao i na sličnoj rok manifestaciji – simboličan. Dva eura ili jedno autobusko sjedište.

Ni ovo nije kraj. Potvrđeno je da nas sredinom marta očekuje još jedno druženje. U planu je hip hop koncert, ali o njemu nema više detalja, jer organizatori čekaju potvrdu od svih izvođača.

A kada se to desi i iz zvučnika zagrme stihovi kakve domaća rep bratija već odavno ispaljuje (možda se začuju rime „Neđe bi volio ić’đe se mnogo lakše diše…”, „Ne smijem pričat…” ili „Zajebi divlju ljepotu kad je režira premijer…”) biće dosta povoda za neku drugu omladinu i njihove kontraakcije.

DL