Subjektivni Binge 2023. – Deset neizvikanih serija na koje bi trebali obratiti pažnju

I ove godine smo prelistali našu bilježnicu. Bilo je svega, ali je pad u kvalitetu i zanimljivosti materijala evidentan. Štancanje se nastavlja, a u gomili snimaka sve je teže naći nešto vrijedno potrošenih sati. Iz naše sveščice izvadili smo par naslova koji su možda prošli nezapaženo ili sa nedovoljno pažnje. Evo kratkih osvrta. Uživajte.

Lucky Hank

William Henry Devereaux Jr. odnosno Hank iz naslova je još jedna odlična uloga Bob Odenkirka. Ukratko on je professor književnosti i pisac u pokušaju, sa jednim decenijama starim romanom i gomilom ideja. Samim tim, namćor je, nezadovoljan, ali i potpuno u stanju da sagleda sebe i svijet koji ga okružuje, ali i da ne reaguje adekvatno i u skladu sa svojim percepcijama. Negdje u dubokoj Pennsylvaniji, na bezveznom koledžu krcka svoje dane sa suprugom koja sanja o povratku u veliki grad i ostvarenju svojih ambicija, ćerkom sa bračnim problemima i zbornicom prepunom frikova. U svoj toj prosječnosti autori serije nalaze mnogo prostora za brojne zaplete, izgradnju likova i pričanje izuzetnih pozadinskih priča. Dijalozi su urađeni majstorski sa dovoljno neusiljenog humora koji vraća nadu u dobru dramediju. Nažalost, izgleda da priča o prosječnosti nije popularna kao tema na TV-u. Serija je nakon prve sezone obustavljena.

Blue Eye Samurai

Svijet animiranog filma svako malo pa izbaci neko odlično ostvarenje. Na ovim istim stranicama u jednom ranijem novogodišnjem pregledu smo vam predstavljali genijalnost Arcane. Ove godine to mjesto u potpunosti zasluženo popunjava Blue Eye Samurai. Tajnoviti mačevalac u osvetničkoj misiji hara Japanom tokom Edo ere. Granice su zatvorene, a stranci i djeca koja nose njihovu krv smatraju se nižom sortom, čudovištima i nečistima. Plave oči našeg samuraja, tj samurajke Mizu odaju je kao dijete “bijelog vraga”. Samo su četiri bijelca u Japanu. Namjera joj je da ih sve pobije. Uz mač spakovala je i dozu tarantinovskog duha. BEY je ipak više od osvetničkog plesa. Koliko je to priča o vendeti, toliko je i društveno politički komad. Spletke, socijalne teme, razvrat i naravno izuzetno urađene scene borbi daju ovoj animiranoj seriji poseban pečat. Poslednji kadrovi otkrivaju da se u narednoj sezoni nalazimo na ulicama dalekog Londona. Možda taj sudar svjetova u drugoj sezoni prevaziđe genijalnost prve.

Shrinking

Još jedna dramedija na našoj listi. Duhom dosta slična Lucky Hanku. Opet su tu priče vezane za srednje godine, porodicu, posao, nezadovoljstvo… Tu je i odlični Harison Ford. Shrinking, kroz igru slova iz naslova, najavljuje introspekciju koju donosi tim psihijatara na čelu sa Jasonom Segelom i njegovim starijim kolegom Fordom. Koristeći neortodoksne metode u svojoj praksi – kao što je naređivanje žrtvi emocionalnog zlostavljanja da napusti svog partnera ili suočavanje sa pacijentkinjom koja pati od opsesivno-kompulzivnog poremećaja u njenom domu donose nešto sasvim novo i u život samog šrinka. Uzgred on liječi sebe od gubitka supruge, ali i nanosi štetu drugima. Predložak je spreman za mnogo narativnih meandera. Šteta što ih autori nijesu bolje istražili. Solidna zabava za praznike u moru izvikanih serija.

Daisy Jones & The Six

Svi oni koji su uživali gledajući Almost Famous Camerona Crowa mogu da očekuju isto to od ove serije. Sam Crowe je pokušao nešto slično da uradi sa serijalom Roadies, ali debelo podbacio. Život benda koji se pretvara u najveću senzaciju na papir je mnogo vjernije prenijela spisateljica Taylor Jenkins Reid. Audiofili će prepoznati da je djelo ovlaš koncipirano na dogodovštinama u studiju, na drumu ali i znatno više privatnom životu grupe Fleetwood Mac. To što je predstavljena dijelom kao kvazi dokumentarac o bendu iz naslova daje seriji notu mistike kojom autori povezuju sekvence uspona i pada jednog rokenrol benda iz Los Anđelesa iz zlatne ere ovog žanra – sedamdesetih godina prošlog vijeka. Dodatak zabavnoj seriji je odlični soundtrack za koji su bili zaduženi: Blake Mills, Marcus Mumford, Elizabeth Berg i mnogi drugi. Naravno tu su i kompozicije iz te muzičke ere, poput Leon Russelove „A Song For You“.

Scavengers Reign

Još jedna animirana serija na ovogodišnjem spisku. Ova počinje scenom broda Demetar 227, međuzvjezdane teretne svemirske mašine čija je namjena prevoz robe i putnika. Grupa članova posade uspjela je iskrcati se sa broda i sletjeti na površinu planete nazvane Vesta. Ne zna se jesu li preživjeli.  Vesta je prekrasna i zastrašujuća. Dom je gasovitim oblacima gljivičnih spora koje kidaju meso sa kostiju, mesožderima nalik vukovima koji love u čoporima, parazitskim biljkama koje vam kradu DNK i olujama metalnih krhotina koje haraju travnatim ravnicama… Scavengers Reign je prije svega zadivljujuća animirana drama. Svaki pejzaž i organizam napravljeni su od pastelnih boja i zamršenih linija koje podsjećaju na Moebiusove naučno-fantastične stripove i Nausicaä of the Valley of the Wind Hayaoa Miyazakija. Oni verziraniji prepoznaće dosta uticaja iz SF časopisa koji su izlazili 1970-ih i 80-ih. Cijeli serijal svoj predložak je našao u kratkom filmu Scavengers kreatora Josepha Bennetta i Charlesa Huettnera. Avantura koju ne smijete propustiti.

The Curse

Nova drama u kojoj glume Emma Stone i Nathan Fielder, a iza koje stoji kreator filma Uncut Gems Benny Safdie je vrhunski… neugodna. Napeta, ambiciozna i posve jedinstvena. Ne ostavlja vam prostor između. Ili se voli, ili mrzi. Malo mjesto u Novom Meksiku, produkcija novog rijaliti šoua nazvanog Fliplanthropy treba da donese preporod lokalnoj zajednici starosjedilaca. Koja ga možda i ne želi. Štaviše, njihova nova emisija, planira da odradi program o energetski štedljivim domovima, no ekipa svako malo nailazi na novi kulturni ili ekološki problem. Naslov serija duguje jednoj sceni u kojoj tamnoputa djevojčica baca kletvu na glavnog protagonistu. Nakon toga situacija se još više zapetljava. Osjetićete i usporavanje u ritmu serijala nakon prvih par epizoda. To će dodati dozu nespokoja i iščekivanja u ionako bogatu paletu osjećanja koja vas drže na ivici nerava. Ali, kako kaže Roger Ebbert: “Ako vam se čini da “The Curse” traje zauvijek, to je i poenta. Traje i život”.

https://youtu.be/tui5vl13Gqg

Archie

Ovo je mini serija o životu Archibalda Leacha, momka kojeg ne poznajete, ali i o životu i djelu Cary Granta koji je oblikovao Holivud onakvim kakav poznajemo. Serija prikazuje Leacha, rođenog u siromaštvu Bristola 1904., prije nego što je postao holivudska ikona. Osim toga, tu su i scene smještene u 1960-e, koje prikazuju Granta u Los Anđelesu sa nagomilanim ličnim problemima koji utiču na njegovu sreću uprkos međunarodnoj slavi i mnogim filmskim hitovima. Prikazan je Grant i u svojim poslednjim godinama kako tokom osamdesetih na Q&A turneji otkriva brojne detalje koji su ga pretvorili u ono što vidimo na platnu i ono što je on u privatnom životu. Četiri epizode Archia su lagano štivo koje donosi neke zanimljive uvide u svijet Holivuda i njegov privatni život koji je ispisao mnogo zanimljiviji scenario od bilo kog filma u kom je glumio.

The Long Shadow

Duga sjenka je još jedna krimi priča bazirana na pravim zločinima. Navikli smo poslednjih godina da nam se serviraju ovakva ostvarenja, bilo da je to opštepoznati Dahmer, Mindhunter, The Watcher… Što se tiče Evrope i ona je prilično pokrivena ovakvim programima. The Long Shadow prati tu nit i kroz sedam epizoda donosi priču o petogodišnjoj potrazi za serijskim ubicom Peterom Sutcliffeom, koga su mediji prigodno nazvali Yorkshire Ripper. Serija daje novu perspektivu slučaja koji je makar Britaniji dobro poznat. U fokusu kamere su žene – žrtve, bilo da su prostitutke, domaćice, radnice, policajke, one afričkog porijekla ili blijede kako samo Britanke mogu biti. Ovo je i serija o tromosti sistema, njegovim manama i brojnim greškama u istrazi koje su i pored devet intervjua koji su obavljeni sa ubicom omogućili da na njegov spisak upiše 13 žrtava, uz još sedam pokušaja. Mučna disekcija jednog političkog i administrativnog sistema, koji je tako faličan možda i više od saučesnika u ovim zločinima.

The Crowded Room

Deset jednosatnih epizoda ove serije koja je prošla gotovo ispod radara gledaju se u jednom dahu. U redu, nije ovo ništa novo. Filmova i serija o podijeljenim ličnostima bar ima koliko želite. Počev od Identiteta do Šimalanovog Splita. Ipak, čini se da je to uvijek zanimljiv adut. Posebno ako autori znaju ispričati priču. Iako se jako rano može „provaliti“ da je Danny Sullivan lik kog tumači Tom Holland poput slomljenog ogledala, to ništa ne oduzima samoj seriji. Naravno, Holland je daleki odjek onoga što je uradio James McAvoy, ali opet… Ne očekujte od ove serije duboko pronicanje u svijet psihologije. U stvari više podsjeća na brucoško citiranje Junga i Frojda. Od serije očekujte ono za šta serije služe – dobru zabavu i par obrta koje možda ipak nijeste očekivali.

Bargain

Kakva bi to lista bila bez korejske serije. Dokazali su ovi majstori poslednjih godina da na njih treba računati. Da ne idemo dalje od Kingdom i Squid Game. I ova donosi pregršt nasilja, a premisa je namamljivanje muškaraca u udaljeni hotel i njihovo pretvaranje u prodavnicu organa kroz dobro organizovan lanac trgovine ljudima. Serija je izrasla iz istoimenog nagrađivanog kratkog filma Lee Chung-hyuna iz 2015. Televizijsku verziju režirao je Jeon Woo-sung, koji je učestvovao i u izradi originala. Bargain nakon što nas uvede u svijet trgovine organima, postaje nešto sasvim drugo. Kada zemljotres sravni kraj u kome se nalazi zloglasni hotel, ovo postaje i disaster movie. Kako se sve ovo sklapa u jednu cjelinu ostavljamo da sami istražite.