Spreman je box set na kome će se naći sve šte treba znati o nastanku Nick Drakeovog albuma “Five Leaves Left”

The Making Of Five Leaves Left je projekat koji se vezuje za stvaralaštvo Nicka Drakea, a koji se razvijao devet godina. Biće objavljen 25. jula pod etiketom UMR/Island Records. Ovo izdanje, odobreno od strane Nick Drake Estate-a, sadrži preko 30 do sada neobjavljenih snimaka sa sesija koje su postepeno prerasle u album Five Leaves Left, i biće dostupno u vidu boks seta sa 4 CD-a i 4 vinila.

Ovaj box set uključuje studijske snimke i prethodno neobjavljene pjesme koje pričaju priču o tome kako je Drakeov debitantski album objavljen za Island Records u julu 1969. godine.

Set sadrži i Nickovu prvu snimajuću sesiju u studiju Sound Techniques – pronađenu na mono traci koju je Beverley Martyn čuvala više od pedeset godina. Tu je i cijela traka snimljena na Koledžu Caius od strane njegovog poznanika s Kembridža, Paula de Rivaza.

The Making Of Five Leaves Left sadrži i kompletne podatke o snimanju, šeme i istoriju snimanja u ilustrovanoj knjizi od 60 strana. Knjiga je štampana na specijalnom teksturiranom papiru koji je 100% biorazgradiv, a napisali su je Neil Storey i Richard Morton-Jack.


Sadržaj izdanja:

DISK JEDAN

Prvih šest pjesama čine Nickovu prvu sesiju u studiju Sound Techniques, pronađenu na mono traci koju je Beverley Martyn sačuvala. Vjerovatno su u istom redoslijedu u kojem su ih Joe Boyd i John Wood i snimili – pjesme Mayfair i Time Has Told Me, koje se nadovezuju jedna na drugu, bile su prve koje su snimili.

Sljedećih šest pjesama počinju sa potpuno drugačijom verzijom Strange Face – pjesme koja nikad nije završena, ali pokazuje gdje je mogla odvesti ako bi Nick nastavio tim putem. Uključena je i originalna orkestracija Richarda Hewsona za Day Is Done, sa Nickovim vokalom ali bez gitare, te verzija sa Dannyem Thompsonom iz novembra, i na kraju verzija sa gudačima Roberta Kirbya – kao primjer kako se pjesma razvijala.

Tu je i nedatirana traka Paula de Rivaza, vjerovatno korišćena za pripremu Nicka i Roberta za koncert zakazan za 23. februar 1968. Razlika u zvuku između snimaka iz studija i onih snimljenih u studentskoj sobi je očigledna – prelaz je olakšan Nickovim objašnjenjem kako zamišlja pjesmu My Love Left With The Rain, gdje kaže da želi „što širi zvuk“.

DISK DVA

Prvih sedam pjesama dolaze sa trake Paula de Rivaza, dok sljedećih pet predstavljaju najbolje dosad neobjavljene verzije iz prvih dana Nickove saradnje sa Dannyjem Thompsonom.

DISK TRI

Osam pjesama prati redoslijed snimanja, koliko je to moguće. Pojava pjesme River Man, koja nije ranije snimana, ukazuje da ju je Nick možda tek nedavno završio.

Završne četiri pjesme nisu u hronološkom redoslijedu. Way To Blue je snimljena tokom zime 1968. godine. Iako je Saturday Sun posljednja snimljena pjesma za album, priča o nastajanju Five Leaves Left se ipak zatvara prvim kompletnim snimkom orkestracije Harryja Robinsona za River Man.

DISK ČETIRI

Završni disk predstavlja album Five Leaves Left baš onako kako su ga Joe Boyd i John Wood složili, kako ga je Nick prvi put čuo u finalnoj verziji, i kako ga je predao svojoj sestri u njenom stanu u Londonu, sredinom juna 1969. Gabrielle Drake kaže:
„Mislim da sam ja dobila prvi primjerak. Nick je tada prvi put vidio sebe na omotu, svoju muziku unutra, i – što je tipično za njega – samo je rekao: ‘Eto ga.’ Veoma je malo govorio.”

Remaster potiče iz 2000. godine kada su svi Nickovi albumi pripremljeni za CD izdanje od strane Johna Wooda i Simona Heywortha. Kada je John 2013. otišao u Abbey Road da ponovo remasteruje trake za vinil, otkrio je da su originalne analogne trake blago degradirale. Zbog toga su 24-bitni digitalni fajlovi iz 2000. ostali najbolja dostupna verzija – Five Leaves Left zvuči onako kako treba.