Sex Pistols – Never mind the bollocks here’s the Sex Pistols
29. oktobra 1977 desila se muzička nuklearna bomba u vidu ovog kultnog albuma. Po prvi put muzički svijet je spoznao šta je pank, bijes, srdžba i šta znači muzikom se suprotstavljati se establišmentu.
Odsviran minimalistički, otpjevan bijesno i agresivno, a opet melodično, album je svrstan među rok klasike i 30 najznačajnijih albuma u istoriji rok muzike. Pjesme “Holiday in the sun”, “Liar”, “No feelings”, ” God save the queen”, “Problems”, “Seventeen”, ” Anarchy in the UK”, “Bodies”, “Pretty vacant”, “New York”, “EMI” su postale istorija kako muzike tako i jednog specifičnog doba na britanskom kontinentu, a talas panka kao subkulture će se širiti po svijetu do dan danas. Mnogi smatraju da je sa ovim albumom pank počeo i završio, upravo zbog odjeka kojeg je imao i uticaja na ostale žanrove koji su pokušali da prenesu energiju Pistolsa na svoju muziku. Postratno vrijeme, štrajkovi, socijala, nezaposlenost ocrtavaju vrijeme u kojem je ovaj album nastao. Oslikavaju crni London pun heroina, pića, skvotova, abortusa i maloljetne delikvencije, a za sve to nalazeći opravdanje u politici britanskog establišmenta. “God save the queen” i “Anarchy in UK” postaju himne borbe protiv političara, vlada, socijalnog ugnjetavanja. Postale su simbol borbe protiv nametnutih autoriteta, simbol antiglobalizma, a anarhija simbol kreativnog haosa u kome slobodnomisleći pobjeđuju. Pistolsi ovim albumom tako postaju očevi panka, a Dzoni Roten muzički vođa. Oni sa ovih tridesetak minuta prkose i muzičkoj industriji, muzičkim kodeksima šireči parolu da svako može da se bavi muzikom… samo ako ima ideju. Roten je svoje pjevanje okarakterisao kao anti- pjevanje. Sid Višiz koji je tek stigao u bend nije imao dovoljno vještine da odsvira pjesme pa je menadžer Malkolm Meklaren zamolio bivšeg basistu Glen Metloka da odsvira pjesme, međutim kako ga bend nije isplatio za sviranje, gitarista Stiv Džons je primoran da odsvira bas dionice. U istoriji muzike nije se desilo da bend sa tako malo muzičkog znanja i iskustva napravi ovako važan album koji je definitivno promijenio tok kako muzike, muzičke industrije, tako i globalnu svijest.
Bollock Brothers – Nevermind the Bollocks
Kada je samo šest godina nakon objavljivanja kultne ploče SexPistolsa, koju mnogi kritičari svrstavaju među 15 najboljih svih vremena, izašao album koji je reaktivira pjesmu po pjesmu, javnost nije znala šta da misli. Jock i njegovi Bollock Brothersi su 1983. Godine skockali svoj drugi album u karijeri i to je bio pjesmu po pjesmu ponovljeni prvijenac Pistolsa. I danas ekipa stoji iza toga albuma, a na pitanje našeg novinara zbog čega su se odlučili na taj korak, Jock je u nedavnom intervjuu, jednostavno odgovorio „Zašto da ne”. I stvarno. Ukidajući granice dotadašnje muzike i poništavajući pravila na kojima je počivala muzičkča industrija, Pistolsi, potom i Bollocksi su utrli put svemu što će doći nakon njih. Mali korak za pank, ali…
Neurotic Outsiders – Neurotic Outsiders
Supergrupa dinosaurusa i gadova koja je odlučila da napravi album. Nakon što su Pistolsi postali istorija muzike, svi članovi su otišli svojim putem. Stiv Džons u Neuroticsima se konačno dokazao kao gitarista, pa čak i kompozitor. Svaka pjesma na albumu komponovana je pod njegovom pankerskom palicom. U bendu su još bili i Daf Mekkigan i Met Sorum iz Guns and Roses i Džon Tejlor iz Duran Duran. U svirci se osjeća taj prljavi zvuk Džonsove gitare koji je bio odlika Sex Pistolsa, taj naboj i taj bezobrazluk pri sviranju. Jedina je razlika što je ovaj album zbog uticaja ostalih članova malo više hard. Međutim, bend je dokazao i to kako mainstream može sarađivati sa pankom, pa čak i kako je pank postao mainstream makar kada su Pistolsi u pitanju. Ovaj bend je kratko trajao, a album ipak ostao u sjećanjima mnogih zaljubljenika gorepomenutih bendova i njihovih solo izleta. Stiv Džons će kasnije u karijeri napraviti hevi metal album “Get ready” gdje mu gostuju Dejvid Bouvi, Niki Siks, Eks Rose…
Pankrti – Lubljana e bulana
Sada sa istorijske distance izgleda kako se pank nigdje nije toliko dobro primio kao na teritoriji SFRJ. Nigdje nije našao svoj pravi smisao kao od Triglava do Đevđelije. Sa druge strane izgleda da je “čelična zavjesa” koja je odvajala zapad od istoka, propuštila neke od zapadnih uticaja, a tadašnji režim bio dovoljno fleksibilan da nešto što će se razviti u Novi val ne sasiječe u korijenu. Cijela priča počela je između ostalih sa Pankrtima, koji su već te kultne 1977. godine među prvima počeli da sviraju punk muziku. Dobivši ime od politikologa Grege Tomca koji se tek vratio iz Londona i skapirao sa tekstopiscem Peterom Lovšinom, sve je bilo spremno za nastanak jedne od najvažnijih skupina bivše zemlje. Pankrti ( na slovenačkom znači kopilad) su među pločama koje je Tomac dovukao iz Londona, našli i onu rozo-žutu sa za to vrijeme prečudnim fontom, dizajnom i zvukom. Prvi singl sa pjesmama “Lepi in prazni” i “Lublana je bulana” objavili su već 1978. godine i bili među prvim vanengleskim sljedbenicima Rottena i ekipa. Singl je objavljen u samo 2000 primjeraka, ali je izgleda dospijevao u prave ruke. U britanskim nedeljnicima “Melody Maker” i “NME” dobio je pozitivne kritike, a frontmen Dead Kennedysa Jello Biafra se jednom prilikom izjasnio kao vlasnik ovog kolekcionarskog dragulja.
ĐorđepunX