Kako je zvučalo kada ste se prvi put sreli sa jednim od najpoznatijih junaka stripa?
Na petoj tabli „Balade o slanom moru“ sačekao vas je harizmatični brodolomnik vezan za ostatke splava. U pozadini te polinežanske avanture je između ostalih tradicionala išla i pjesma Rai Tahiti Roa. Prearanžirana verzija u izvođenju Marie Manteragi nastala je pola vijeka nakon vremena koje prati ovaj genijalni serijal.
Muziku u stripu dosta je teško zamisliti. Neki to najavljuju eksplicitno poput nekih Bonelijevih izdanja o čemu ćemo u nekoj narednoj priči, a drugi se odlučuju za suptilnije uplitanje ove umjetnosti. Ili je jednostavno u potpunosti izostave.
Numere Ve Morena i Agir Aydin Zeybek Havasi našle su se na trostrukom disku NOTES DE VOYAGE – muzika Korta Maltezea. Bolji soundtrack od ovog nećete naći. Ipak, kako rekosmo idemo malo dalje.
Saga koja je spojila sve meridijane je ispričana uz vrlo malo muzičke pozadine. Iz ono malo segmenata koje smo uspjeli skupiti donosimo vam blijedu predstavu onoga što je muzika značila njenom stvaraocu i mogla značiti za ovaj strip serijal.
Zna se da je Korto nastajao uz note Astora Pjacole i Dizi Gilespija koje je Hugo Prat izuzetno cijenio. Zato za početak:
Kada je 1967. Dizzy Gilsepie ovu dosta stariju kompoziciju objavio na ploči „Swing Low Sweet Cadillac“, izašla je i prva knjiga o Maltežaninu. Slučajno ili ne jedan od likova u Kortovoj afričkoj avanturi zvaće se upravo Kuš. Koliko je Pratu bio drag ovaj lik govori i činjenica da se on pojavljuje i u njegovim Pustinjskim škorpijama.
Sa druga strane Pratov život u Argentini i njegov rad na serijalu ostavio je veliki trag, između ostalog i na muziku ove zemlje. Grupa Trio Esquina i kompozicija sa njihovog albuma Corto Maltese Tango.
Iz samog stripa uspjeli smo izvući par pjesama. Line Renaud pjeva jednu od verzija pjesme „Mademoiselle of Armentieres”. Znatno vulgarniju njenu interpretaciju „Tri njemačka oficira“ izvedenu uz harfu možete naći u epizodi „Burleska između zuidkota i bre dina“. Naslov Kortove epizode „Vinogorja noći i ruže pikardije“ je inispirisan starom keltskom pjesmom „Roses of Picardy“. Poslušajte kako zvuči kada ovu pjesmu pjeva Frank Sinatra. Svi koji su čitali dogodovštine Pratovog antiheroja znaju za uticaj Artura Remboa i njegovog Pijanog broda. Muziku na riječi čuvenog pjesnika komponovo je Rene Caron.
Uticaji moreplovca anarhiste stizali su na sve strane. Od indi benda Korto Malteze iz Ostina u Teksasu, pa do opere Balada o slanom moru. Italo pop, Big Bendovi, Hip hop, pa i Hard kor. Dosta toga je nespojivo i teško bi se moglo uklopiti u soundtrack ove avanture. Zato preporuka za kraj je muzika Portugalca Maria Delgada sa albuma Filactera na kojem se nalaze kompozicije posvete Gošiniju, Eržeu, Morisu, Tardiju, Krambu, Bilalu i naravno Pratu u numeri nazvanoj po njegovom najpoznatijem junaku. Pronađite je ili jednostavno poslušajte naš Sound Bug broj 19