Peti Open Sound 23. 04. 2013.

opensoundfest5

Ko zna nešto o onome što je u proteklih pet godina radio Open Sound, svjestan je da ta organizacija gaji zvuk koji nije baš za svačije uvo. Tražeći bisere među regionalnim, ali i svjetskim izvođačima upravo su oni uspjeli dovući u Crnu Goru neka od imena koja poput Bernays Propagande ili One Piece Puzzle danas haraju scenom u susjednim republikama.

Kod nas nažalost situacija je takva da ako se OS ne sjeti ponovo da ih dovede, vjerovatno ih nećemo uskoro vidjeti. Na čuđenje najvećeg dijela domaćeg auditorijuma, organizacija je sa svakim novim izdanjem išla korak dalje od komercijalnog zvuka. Potvrda tome je i nedavno održan jubilarni, peti Open Sound fest.
Ono što se u nekoliko sati moglo poslušati u klubu Lucky bez zadrške se može iskomentarisati kao rađanje jedne nove scene. Koliko će ekipe koje su nastupale te večeri moći da izdrže i za opstanak ovakvog izraza animiraju prijeko potrebnu publiku, vidjećemo. Ono što su tri ekipe (Deep Thoughts, Spiral Frequences i Beta Baroque), te producent Masturbeator ponudili je iznad svih očekivanja. Treba sa druge strane priznati da je ovo muzika koja bi i u većim sredinama imala problema sa zaokruživanjem priče kada je slušateljska pažnja u pitanju. Ovako, za naše uslove, uspjeh je više nego odličan.
Dragan Dubljević, predsjednik Open Sounda kazao je da je zadovoljan sinoćnim skupom i što je uspješno objedinjena priča vezana za crnogorske autore inovativne muzike. “Mislim da su se sami oni najviše iznenadili i odzivom publike i reakcijom. Zamjerki će uvijek biti, ali treba imati na umu da su ovo njihovi prvi nastupi u ovim sastavima. Sa tim sa čime raspolažemo mislim da se izvukao maksimum”, smatra on.
Organizator je kazao da je poenta čitave priče bila da se predstavi drugačija slika crnogorske muzičke scene. Malo je reći da se u ovom uspjelo. Čak i oni koji su znali „Bruce Lee RIP” Deep Thoughtsa, nedugo prije samog festa objavljeni singl Spiral Frequencya ili setove Beta Baroque i Masturbeatora kao najprisutnijih od učesnika, nijesu mogli očekivati toliko muzičkog ludila u samo jednoj večeri. Upravo to je možda i jedna od većih zamjerki ovog festa. Razbiti četiri ovakva seta na dvije večeri bi bio pravi potez. No, to dovodi do nekih drugih uvijek aktuelnih problema sa kojima se organizatori ovakvih i sličnih dešavanja susreću kod nas.
Ono na čemu Open Sound radi ove godine organizatori su definisali kao stvaranje scene koja već postoji, ali kroz vid skretanja pažnje radi širenja broja ljudi koji bi učestvovali. „Poenta je da se širi priča, ne samo kroz Open Sound, već kroz publiku, a i kroz muzičare. Treba mnogo više da se družimo, da budemo u stalnoj komunikaciji kako bi svi jedni drugima olakšali posao”, objasnio je organizator.
Zaista, komunikacije te večeri nije nedostajalo, a improvizacija koju su tri MC-a odradila tokom seta Spiral Frequencya je najbolji dokaz toga.
Za ovakve projekte, ponavlja se, šteta je što ne postoji adekvatan prostor. Ni klubovi koji su se već ustalili sa organizacijom koncerata nijesu prava mjesta za organizaciju festivala muzičkih inovacija kakav je bio ovaj Open Soundov, a o klubu u kojem se sve dogodilo ne treba ni pričati. Ipak previše mermera i padobranaca naviklih na ono što se svake večeri čuje u tom prostoru ne mogu pokvariti odličan utisak koji su vjerujem svi prisutni ponijeli sa sobom.
Muzičari i organizatori ponešeni dobrim dešavanjem već planiraju sledeća druženja
“Muzička scena na početku kraja 90-ih krenula je na dobro, javilo se dosta bendova, mnogi su pokazali što umiju, ali je nakon toga uslijedilo neko razdvajanje u vidu zajedničkih nastupa, udruživanja snaga i sl. Zato je cilj da ovoga bude što češće, da se prave ta ujedinjenja, jer ima još dosta sastava koji čame po garažama i podrumima. Poenta je da smo napravili prvi korak, nadam se da će bendovi dalje znati da nastave. Već odmah nakon nastupa počelo je da se priča o zajedničkim nastupima u budućnosti”, kazao je Dubljević.
Naravno, uskoro se očekuje i premijera dokumentarca koju priprema ova organizacija, a koja će kroz vizuru organizacije i nekih od njenih mnogobrojnih saradnika pokazati gdje se nalazi domaća scena.

Mulj tim