Laibach: Alamut je novo originalno simfonijsko djelo inspirisano persijskom pričom iz 11. vijeka, nastalo u saradnji sa iranskim kompozitorima i kolektivom A/POLITICAL
Album je konkretnije inspirisan djelom Alamut (1938), pričom iz 11. vijeka Persije koju je napisao slovenački pisac Vladimir Bartol. Ovo djelo, koje istražuje motive mučeništva i kulta ličnosti, postalo je inspiracija za popularnu video igru Assassin’s Creed, kao i za umjetnike poput Umberta Eka, Hawkwinda i Vilijama S. Barouza (koji je na njega referirao u svojim djelima Goli ručak, Nova ekspres i Trilogija crvene noći).
Centralna figura knjige je Hasan-i Sabbah, harizmatični vjerski i politički lider nizarskih Ismailita, koji je osnovao misterioznu vojnu formaciju poznatu kao Hašašini, ili Red ubica. Hasan-i Sabbah je bio samoproklamovani prorok koji je vodio sveti rat protiv Seldžučkog carstva iz svoje planinske tvrđave – zamka Alamut. Bartolov roman, poznat po maksimi “Ništa nije istinito, sve je dozvoljeno”, istražuje mehanizme propagande u vrijeme kada je sam autor iz prve ruke svjedočio usponu fašizma u Trstu (Italija).
U Laibachovoj verziji Alamuta sa devet numera, ove ideje radikalnog nihilizma isprepliću se sa klasičnom persijskom poezijom Omara Hajama, dok se senzualni stihovi Mahsati Ganjavi stapaju sa minimalističkim orkestarskim tonovima proizašlim iz iranske tradicije. Mehanizmi Hasan-i Sabbahove propagande odzvanjaju kroz industrijski princip rada orkestra i jedinstveni zvuk Laibacha.
Album je snimljen tokom koncerta u Križankama, u Manastiru Svetog Križa u Ljubljani, a izveli su ga Laibach i Simfonijski orkestar RTV Slovenije, pod dirigentskom palicom iranskog dirigenta Navida Goharija. Alamut su komponovali Luka Jamnik (Laibach), Idin Samimi Mofakham i Nima A. Rowshan.