Napster, peer-to-peer aplikacija za dijeljenje fajlova, koja je početkom 2000-ih bila popularna za pirateriju muzike i drugih audio sadržaja, prodata je za 207 miliona dolara, 23 godine nakon što je prvobitno ugašena.
Tehnološka kompanija Infinite Reality kupila je brend i planira da ga transformiše u platformu za strimovanje i virtuelne koncerte, prenosi Los Angeles Times. Cilj je da umjetnici koriste obnovljeni servis kako bi se bolje povezali s fanovima i unovčili svoj rad.
„Internet se razvio od desktopa do mobilnih uređaja, od mobilnih uređaja do društvenih mreža, a sada ulazimo u eru novog iskustva,“ rekao je izvršni direktor Napstera, Džon Vlasopulos (Jon Vlassopulos). „Ipak, strimovanje muzike je uglavnom ostalo isto. Vrijeme je da zamislimo nove mogućnosti.“
Kao dio obnovljenog Napstera, Infinite Reality planira da stvori virtuelne 3D prostore u kojima će fanovi moći da prisustvuju koncertima, dok će muzičari i izdavačke kuće dobiti mogućnost prodaje digitalne i fizičke robe. Umjetnici će takođe imati pristup širim analitičkim podacima kako bi bolje razumjeli ponašanje korisnika i svojih fanova na platformi.
Napster su 1999. godine osnovali Šon Fening (Shawn Fanning) i Šon Parker (Sean Parker), a postao je poznat po ilegalnom dijeljenju muzičkih fajlova početkom 21. vijeka. Kompanija je 2002. proglasila bankrot i ugašena je iste godine nakon što su brojne izdavačke kuće i Metallica podnijele tužbe zbog kršenja autorskih prava.
Brend je kasnije, 2011. godine, preuzela globalna marketinška agencija Rhapsody, koja ga je ponovo lansirala kao servis za strimovanje muzike.