Montenegro Soundsystem

SXSW-music-fest-logo

SXSW-music-fest-logoPo automatizmu kada se riječi festival, muzika i Crna Gora nađu u istoj rečenici, pomisli se na nekadašnji budvanski mediteranski festival ili onaj drugi u Herceg Novom koji još opstaje.
Stvari su se u poslednjih par godina promijenile, muzička ponuda postala šarenija i kvalitetnija, a ovog ljeta će oko 70 (sedamdeset) bendova i DJ-eva, među kojima i dvadesetak domaćih, nastupiti na festivalskim binama Podgorice, Nikšića, Petrovca, Budve i Kotora.
Da stvar bude zanimljivija, ovi festivali žanrovski se gotovo ne poklapaju. Dok petrovački organizatori na svoje dvije manifestacije pod nazivom Petrovac Jazz & Blues fest i Montenegro Sun gaje džez i bluz, odnosno rege, Kotorani okupljeni oko festivala Refresh su se odlučili za elektro zvuk. Njihovi sugrađani koji već drugu godinu zaredom organizuju Searock festival, preferiraju, kao i prethodne godine, alternativnije muzičke izraze.
Podgoričko Asfaltiranje gaji hip hop zvuk, a festivali od kojih se možda i najviše očekuje, makar kada je posjećenost u pitanju, Lake fest u Nikšiću i budvanski Summerfest su najmanje žanrovski opredijeljeni. Program varira od noći do noći, ali je sigurno – i jedni i drugi su se potrudili da dovedu najzanimljivija imena ex yu prostora. Još nema glasa o ovogodišnjem bjelopoljskom Whitefield Jazz festivalu, a priča o podgoričkom Open Soundu, koji je najavljen za septembar, je tek počela.
Dok se po forumima i portalima polemiše o „skupoći” karata, malo ko se osvrće na slične festivale u okruženju, koji su, i pored činjenice da je tamošnja publika manje žedna dobrog zvuka od domaće, često skuplji, ali i oskudnijeg programa. Druženje sa hip hop ekipom stajaće svega pet eura po večeri, dok su posjete Nikšiću i Budvi razumljivo, ali i razumno skuplje. Lake fest se odlučio za neznatno skuplju varijantu u odnosu na prethodnu godinu. Tri dana pored jezera Krupac koštaće deset eura po večeri ili 25 eura za paket karata ili kako to fino izračuna jedan forumaš – 1.04166e po izvođaču. Kamp je besplatan.
Isti primjer slijedili su i Budvani, s tom razlikom što se njihovi trodnevni paketi ulaznica u pretprodaji mogu naći po cijeni od 20 eura, a na sajtu su najavili da će cijene kampa biti simbolične. Kotorski festival, koji se ove godine održava po šesti put, do prvog jula nudi paket karata po cijeni od 19 eura. Od jula one će koštati 25 eura ili 10 po festivalskom danu.
Zanimljiv je podatak da se neko u ovim kriznim vremenima odlučuje publici besplatno pokloniti dobar provod. Oba petrovačka, kao i kotorski Searock, ne naplaćuju svoje sadržaje. Sve u svemu sedam festivala ili oko sedamdeset nastupa plus brojni propratni programi za 74 eura.
Crnogorsko muzičko ljeto počelo je 22. juna na krovu kulturno informativnog centra Budo Tomović. Već drugu godinu zaredom hip hop ekipe se okupljaju u Podgorici na manifestaciji nazvanoj Asfaltiranje. U dva dana ove hip hop manifestacije nastupili su kao gosti Dječaci, Prti Bee Gee i Edo Maajka. Od domaćih snaga – Barska stoka, MC Marko, Rhino & Labia i Who See?.
Sljedeća prilika za dobru živu svirku je već šestog i sedmog jula u Petrovcu gdje će na Montenegro Sun festivalu učestvovati Del Arno bend, King Calypso Soundsystem, Indios bravos, Killo Killo Banda, Reggaeneracija Crew i MC Darka & DJ Selecta. Iako najavljeni, Irie FM iz Srbije su morali otkazati gostovanje u Crnoj Gori zbog iznenadne evropske turneje koju su zakazali po osvajanju prvog mjesta na takmičenju rege bendova u Udinama.
Pretposljednja nedjelja jula je, kao i prošle godine, rezervisana za poljanu kraj krupačke brane gdje će od 20. do 22. jula nastupiti: Marble, Zaa, ČBS, Edo Maajka, DST, Atomsko sklonište, Urban & 4, Beogradski sindikat, Demodemolls, Lude krave, Zemlja gruva, Hypnotized, Darko Rundek, Električni orgazam, Ritam nereda, Block Out, Brzi bend Cetinja, Zoon politikon, 16x8x23, Jarboli, Autogeni trening, Bjesovi, Psihomodo Pop i legenda svjetske scene Marky Ramone sa svojim bendom Blitzkrieg.
Već sljedećeg petka (27. jul) na kotorskoj ljetnjoj pozornici nastupaju domaći Fantodrom, norveški Salongorkesteret i sastav iz Bora – Goribor. Dan kasnije Comaneci iz Italije i zvijezda festivala Chris Eckman sa novim projektom The Frictions.
Ko može izdržati ovaj ritam, prvi vikend avgusta će provesti na Jazu. Tamo će se od trećeg do petog dana toga mjeseca ređati imena: Nagual, Nightshift, Van Gogh, Hladno pivo, Nipplepeople, Off Duty, S.A.R.S., Pero Deformero, Partibrejkers, Riblja čorba, Beatshakers, Gomila nesklada, Who See?, Kiki i Piloti, Orthodox Celts, Sunshine i Junior jack.

Od devetog do jedanaestog avgusta fešta je opet u Kotoru. Ovaj put uz elektroniku Tige, Cristian Varele, Marca Baileya, Nicole Fasana i Steve Foresta.

Septembar će Petrovčani najaviti uz zvuke džeza. Od tridesetog avgusta do trećeg septembra tamo će nastupiti veliki broj svjetskih imena. Priliku da otvori festival imaće domaćini Clazz Quintet Madrigal. Nakon njih sviraće Anna Gadt Quartet iz Poljske i Crossroads Blues Band. Sljedećeg dana nastupiće Moraitika iz Srbije i slovenački Jazzoo koji petrovačka publika pamti sa jednog od ranijih izdanja festa. Drugog septembra sviraće: Trio Francis Drake iz Njemačke i Lucia Lužinska a Boris Čellar Trio iz Slovačke, a posljednjeg dana publika će moći vidjeti hrvatsko – američki sastav Martine Thomas & Black Coffee.
Ako sve bude išlo kako treba, ovogodišnje izdanje Open Sound festivala, koji su organizatori najavili između 7. i 15. septembra, će zatvoriti ljetnju sezonu. Detalji ove manifestacije tek treba da se saznaju, ali organizatori su nedavno pominjali četvorodnevni festival koji bi trebalo da se održi u Podgorici, Baru, Tivtu i Cetinju. Na Open Soundu bi trebalo da se pojave zanimljiva imena iz regiona, ali i svijeta o kojima će se više saznati u danima koji slijede.

dl