Kultni albumi Majki i Laufera na vinilnim reizdanjima

Veliki albumi koji se pamte na ovim prostorima gotovo u pravilu realizovani su u osamdesetima. Ipak, u kasnijoj, ratom opterećenoj deceniji realizovano je nekoliko albuma koji su nesumnjivo obilježili i hrvatsku i regionalnu rock-muziku.

Neki od njih su upravo dobili vinlna reizdanja!

Jedan je i prvijenac Laufera, originalno realizovan na formatu CD-a. No, već u startu on je vapio za LP formatom, ne samo zato jer je većina pjesama realizovana na promo-singlovima, nego i zato jer je posrijedi zaokruženo djelo koje prkosi vremenskim zakonima i zubu zaborava. Da je to tako, dokaz je Porin za prvo reizdanje, kao i ovaj dvostruki album koji posve definiše relevantnost Laufera u doba kad je nastajao, ali i svježinu te potentnost tri decenije kasnije.

Rastao u okrilju riječke rock-scene, najprije s glumcem Alenom Liverićem kao pjevačem, a kasnije s pridošlicom Damirom Urbanom kao basistom, te utemeljiteljem Veselitom Mudrinićem, Laufer je dijelio scenski usud – ne uspije li objaviti album, bend će se raspasti, a svo nasljeđe otići će u vjetar. Nekoliko objavljenih snimaka na kasetnim kompilacijama nije ukazivalo na uspješan ishod, no kompozicija ‘Ona zove se nebo’, objavljena na kompilaciji izvođača s festivala Omladina u Subotici 1988., bilo je prvo pismo namjere benda. Basa se na toj pjesmi uspješnije latio književnik Zoran Žmirić, a Urban je preuzeo mikrofon. Sve veća podrška na koncertima nije bila znak raznim hrvatskim izdavačima da bi repertoar Laufera trebalo sublimirati u album koji neće proći nazapaženo. Stoga su pokušali po do-it-yourself načelu i snimili promo-singl i promo EP. Profesionalno napravljene snimke koje su počele svoj put i na airplayu takođe nije bio znak uspavanim diskografima da prigrle bend. Izvrstan album prvijenac objavljen početkom 1994. jednostavno je vapio za vinilnom verzijom i 15 godina kasnije objavljen je na ploči kao jedno od prvih Dallasovih LP izdanja. Upravo je to izdanje, kao i 3CD verzija proširena live-snimkama i DVD-om osvojila Porina.

Reizdanje je dobio i jedan od ključnih albuma hrvatskog rocka devedesetih, i po mnogima najbolji album Majki – “Razdor”, upravo je, nakon trideset godina, dobio svoje obljetničko vinilno reizdanje. Objavljen u saradnji tada novopokrenute nezavisne etikete T.R.I.P. Records i Croatia Recordsa, “Razdor” je, zajedno sa istovremeno objavljenim albumima “Džinovski” Hladnog piva i “Dorothy” Overflowa, predstavljao temelj tadašnje rock scene, koja će svoju kulminaciju doživjeti na prvom Fiju Briju festivalu, održanom krajem 1993. godine.

Osnovane 1984. godine u Vinkovcima, Majke su do prvog albuma, objavljenog krajem 1990. godine i simbolično nazvanog “Razum i bezumlje”, prošle turbulentan put prepun uspona i padova te su od malog benda iz provincije postali najveća podzemna garažna rock’n’roll atrakcija na ovim prostorima. U ljeto 1991. godine bend je prestao s radom, da bi Goran Bare i Željko Mikulić – Korozija, članovi originalne postave Majki, već nekoliko mjeseci kasnije ipak shvatili da bez muzike ne mogu. Bend je ponovo krenuo s radom, ovaj put u pomlađenom izdanju, sa Zoranom Čalićem na gitari i Jurom Nižićem na basu i sve do danas, uz povremene turbulencije, kao i na početku, Goran Bare i Majke su jedan od najznačajnijih rock’n’roll bendova.

“Razdor” je nastao u kratkom periodu početkom 1992. godine – Majke su u ratnom okruženju i u nimalo motivišućim uslovima napravile album bez praznog hoda i neke od najboljih pjesama u karijeri. Na njihovoj koncertnoj listi i danas možete redovno čuti “Krvarim od dosade”, “Mršavi pas”, “Budi ponosan”, “Fantastična vatra”, “Bez pameti”… Album koji je svjedočio o vremenu ličnog haosa i tjeskobnih devedesetih, iznjedrio je neke od najboljih Baretovih stihova, ali i jednako upečatljive rifove iza kojih je stajao tada još tinejdžer Čalić. Učestali koncerti u Sloveniji pomogli su “novim” Majkama da relativno brzo pred tamošnjom publikom izbruse, a potom s Denykenom i snime, materijal koji i trideset godina kasnije ne ostavlja ravnodušnim svojom mješavinom punka, bluesa, garage rocka i psihodelije te neponovljivim Baretovim pjevanjem, u najboljoj tradiciji Jima Morrisona, Iggy Popa i ostalih velikana uz koje je odrastao.

Bogato opremljena knjižica koja prati reizdanje “Razdora” donosi tekstove tadašnjeg izdavača i menadžera benda Aleksandra Dragaša, slovenskog koncertnog promotera i novinara Igora Bašina BIGora te Denisa Mujadžića Denykena, koji je snimao album. Po prvi put na jednom mjestu, o “Razdoru” i njegovom nastanku govore Bare, Zoki, Jurica i Korozija. Knjižica sadrži i eksluzivne neobjavljene fotografije Darka Bandića, Nine Šolića i Maria Grobenskog te postere Majki koje je ilustrovao pulski umjetnik Nadan Rojnić. “Razdor” dolazi i s download karticom za preuzimanje mp3 verzije pjesama koje je remasterizovao Goran Martinac u Croatia Records Studiju. Za likovno oblikovanje dizajna reizdanja, kao i retuširanje originalnog omota, zaslužan je Darko Kujundžić.