Ko nadzire Nadzirače

anonymous-internet-guy

anonymous-internet-guyGodinu iza nas obilježila je stilizovana bijela maska sa brčićima koju su po liku Gaj Foksa za potrebe svoje grafičke novele V for Vendetta dizajnirali ilustrator Dejvid Lojd i scenarista Alan Mur. Masku je širom svijeta nosilo više miliona protestanata.
Da je američki Kongres usvojio zakonski akt SOPA kojim se proširuju ovlaštenja Ministarstva pravde SAD-a i nosioca autorskih prava u borbi protiv njihovih kršenja, pitanje je šta bi se desilo sa ovih par miliona ljudi. SOPA ili Stop Online Piracy Act bi trebao da predstavlja dokument kojim se nastoji suzbiti piraterija. Dosadašnji zakon krivcem smatra pojedinca, onog koji je piratizovao tuđu intelektualnu svojinu i postavio je na internet. Zakon se pokazao prilično neuspješnim. Dolazak do „kriminalca” je dug, pokretanje jedne optužnice skup, a borba protiv više pojedinačnih „pirata” nesiguran proces. Sudski slučajevi velikih izdavačkih kompanija protiv Soulseek – softvera za dijeljenje fajlova (prvenstveno muzike) ili onog protiv sajta Pirate Bay su pokazali ranjivost zakona.

SOPA prenosi krivicu sa pojedinca na sajt na kome se našao diskutabilni sadržaj. Američki državni tužilac imao bi pravo da traži sudski nalog za ukidanje veb stranica. Ovim zakonom bi se SAD dovele u rang Kine i Irana u kojima slični zakoni odavno funkcionišu.
SOPA bi omogućila uklanjanje i internacionalnih sajtova, ukoliko oni krše zakon o zaštiti intelektualne svojine u vlasništvu državljana SAD. Ne treba zaboraviti da je najviše servera locirano upravo na teritoriji SAD, a među njima ogroman broj onih na kojima se nalaze sajtovi koje svakodnevno posjećujete.

Svi „diskutabilni” sajtovi su svjesni problema piraterije. Većina njih je javno iskazala volju za sudjelovanjem u suzbijanju kršenja autorskih prava, ali ne po cijenu gašenja slobode korisnika. Iz ovako sastavljene SOPA-e logično slijedi pitanje: Da li je podnosiocima zakona suzbijanje piraterije primarni cilj?

Propis je toliko elastičan da bi se lako moglo desiti da kompletan sajt bude oboren, zbog neopreznosti jednog korisnika koji je sa prijateljima htio podijeliti snimak svog djeteta koje pjeva najnoviji hit Keti Peri. Koliko raspjevane djece ima na ovom svijetu?

Evo jednog primjera koji se provlačio po medijima prethodnih dana – slučaj kompanije Juniverzal Mjuzik protiv megaaploada, sajta za dijeljenje fajlova. U optužnici koja je prouzrokovala hapšenje njegovih direktora i njegovo gašenje stoji da je sajt ,,koštao nosioce autorskih prava više od 500 miliona dolara smanjenih prihoda zbog piratizovanih filmova i drugih sadržaja”.

Čelnici megaaplouda uzvraćaju: ,,Sve je groteskno naduvano, većina sadržaja sasvim je legalna, a ukoliko industrija zabave ima primjedbe, mi smo ih voljni saslušati”. Umjesto dogovora uslijedilo je gašenje i zatvor. Slični sajtovi za dijeljenje fajlova, ali i jutjub, gugl i archive.org su iz straha da im se ne desi isto uveli znatne restrikcije. Sve se desilo prije nego je SOPA i usvojena.

Po njenom usvajanju, na udaru bi bili ne samo sajtovi poput jutjub, fejsbuk, tviter, saundklaud, vikipedija, last FM, I-bej bez kojih se teško može zamislite funkcionisanje svijeta 21. vijeka, već i ogroman broj portala raznih vrsta, blogova, pa i ličnih prezentacija korisnika. O ekonomskoj strani je suvišno govoriti.

U krajnjoj liniji, otvorena su vrata za veću kontrolu sadržaja ličnih korespodencija. Mislite da je to nemoguće? Pogledajte samo reklame koje vam blinkaju sa strane mejl ili fejsbuk naloga. Često je to nešto što ste prethodnih dana guglali. Eli Pariser je u knjizi Filter bubble objasnio istoimenu pojavu. Sajtovi pomoću raznih algoritama „pogađaju” kakva informacija interesuje upravo vas, a sve na osnovu vaših internet pretraga, ključnih riječi koje koristite, lokacije na kojoj se nalazi vaša IP adresa… Internet sloboda je odavno ugrožena, ali bi ovakav zakon sve korisnike stavio u svojevrstan zatvor.

Na ovu pojavu kao glavnog pokretača SOPA-e ukazuju svjetski analitičari. Po njima, autorska prava su maska iza koje stoje pokušaji cenzure, ukidanja sloboda na internetu, slobode govora… Majkl Masnik, osnivač Tekdirta – sajta koji se bavi tehnološkim trendovima i saradnik Biznisvika ovu akciju naziva Veliki zaštitni zid SAD-a. On smatra da SAD ovim žele pod svoje dovesti posljednji slobodni globalni medij – internet. Drugi se pitaju da li je slučajno da je SOPA došla neposredno nakon Asanžovih akcija i brojnih prošlogodišnjih protesta, te akcija pokreta Okupiraj! i Anonimnih u kojima je internet zajednica odigrala bitnu ulogu. Da li se iza maske borbe protiv piraterije krije nešto mnogo opasnije?

Akcija gašenja megaapload-a isprovocirala je brojnu internet zajednicu, a među njima i sveprisutne Anonimce i Vikipediju da krenu u kontranapad. Moglo se dosta čitati o 24-časovnom gašenju najveće enciklopedije u znak protesta zbog akcija američkog pravosudnog sistema. Njima se pridružilo preko 7.000 sajtova. Usljed protestnih gašenja gugl i fejsbuk bi pretrpjeli gubitke od više miliona eura, pa su se obje kompanije odlučile za umjerenu varijantu protesta.

Prava opomena došla je od Anonimaca. Organizacije muzičke i filmske industrije SAD, agencije za zaštitu autorskih prava SAD i Francuske osjetile su gnjev ove veoma brojne internet grupacije. Pod atakom 5.365 sinhronizovanih Anonimaca, osim ovih, oboreni su i sajtovi FBI i Ministarstva pravde SAD. Onlajn peticiju protiv SOPA-e potpisalo je više miliona ljudi, a broj svakodnevno raste.

Nakon svih ovih događaja, iz Kongresa se začulo da je ,,donošenje zakona odloženo u svjetlu nedavnih događaja”. Portali i novine širom svijeta su objavili da je SOPA gotova.
Ipak, ovo više liči na taktičko povlačenje. Za očekivati je da se u Kongresu pojavi neka dorađena verzija dokumenta. Vidjećemo da li će ovoga puta tokom izrade biti kontaktirani najveći internet servisi.
Anonimni i njihovi saborci su za sada pobijedili. Njihova izjava: „Zar je FBI stvarno mislio da će se izvući?! Trebalo je da nas očekuju!” govori da su tu, da posmatraju i da se borba nastavlja.
Sve to neodoljivo podsjeća na još jednu grafičku novelu Alan Mura. Izgleda da nam 2012. osim Gaj Foksa donosi i Nadzirače – i rečenicu oko koje se vrti cijela Murova priča: Ko nadzire Nadzirače?

DL