Izuzetak ili pravilo

zajedn11

zajedn11Tokom višenedjeljne vladavine primorskog hip hop dueta Who See? MTV top listom, ljudi sa te televizijske stanice su konstatovali da je grupa uspjela u nemogućoj misiji: „Nijednom crnogorskom bendu ili izvođaču ovo nije pošlo za rukom”. Kada su se primorski reperi uspeli do prvog mjesta regionalne MTV top liste popularnije kao Domaćica, niko nije mislio da će njihov Reggaeton Montenegro opstati više od jedne sedmice i sljedećeg ažuriranja pjesama. Članovi ovog hip hop sastava su se na prvom mjestu, među mnogo poznatijim imenima, zadržali čak pet nedjelja. Uslijedio je kratak pad na drugo mjesto, pa povratak na tron. Who See? je izvojevao nevjerovatnih devet sedmica na vrhu jedne od najslušanijih i najpopularnijih top listi regiona.
Ne samo da se domaći autori nijesu dobro kotirali na top listama, nego su do nedavno bili rijetkost i u katalozima regionalnih izdavača. Prije balkanskih ratova Podgoričani Jozef K. predvođeni Goranom Nikčevićem – Brčkom svog izdavača su našli u RTB-u.
Sredinom devedesetih nikšićki DST je objavljivao za kragujevačku kuću Češnjak records. Sa drugim albumom našli su se i na kultnoj etiketi Slušaj najglasnije iz Hrvatske, na kojoj će im se kasnije pridružiti Autumn For Free i Autogeni Trening koji je svoj posljednji album regionu plasirao putem beogradskog izdavača Odličan hrčak. Drugi dan na zemlji iz kojeg je nastao AFF je takođe devedesetih imao regionalno izdanje, i to za beogradski Rock Express. U novom milenijumu na Ammonite records se pojavio Go Future, a Rade Rapido na Komuni. Ovo su samo neki od domaćih autora čije su kvalitete prepoznali „skauti” regiona.
Danas alternativne grupe mnogo lakše uspijevaju naći kontakt i objaviti materijal. Tako za online etiketu Trablmejker iz Srbije već duže vrijeme objavljuje ekipa crnogorskih MC-eva. Tamo su se našla izdanja Joe Shua Kizza, Dvorske lude, Psiho Mistika i odlična kompilacija naVAMga. Gotovo sve što su crnogorski autori objavili u posljednje dvije godine može se naći i u katalozima okolnih izdavača.
Važan uspjeh je postigao i metal duo iz Podgorice Placid Art. Bend je nedavno potpisao ugovor sa TPG Records – izdavačkom kućim iz Detroita, pa će njihovo debi izdanje Rainbow Destruction Process biti prvi crnogorski materijal koji će se naći u ponudi jedne prekookeanske etikete. Nesvakidašnja za naše autore je i činjenica da će ovaj materijal biti dostupan i putem sajtova iTunes, Amazon…
Crna Gora i njena alternativna muzika su do prije par godina tek povremeno uspjeli zavrijediti pažnju regiona, a samo su se rijetki bendovi redovno pojavljivali na najvećim festivalskim binama. Crnogorski „rokenrol” bio je čista egzotika i smatran više izuzetkom nego pravilom.
Oni koji pomnije prate dešavanja u alternativnim muzičkim krugovima kod nas znaju da pojavljivanje ovdašnjih autora i sastava nije iznenađenje ni na regionalnim top listama.
Protekle godine, liste su obilježili kotorski Autumn For Free i podgoričko – nikšićki Autogeni trening. Pjesma 7 doboša sa debi albuma benda Autumn For Free se kotirala kao prva na top listi radija Studio B ostavljajući iza sebe između ostalih Evu Braun u jednom od svojih najboljih izdanja. Njihove kolege iz Autogenog treninga su se našli na listi Hit meseca, a album je konkurisao za najbolji regionalni materijal 2011. na sajtu Balkanrock, dok ga je jedna od najpopularnijih emisija koja se bavi promocijom alternativnih bendova – Gruvanje uvrstila u top 30 albuma te godine.
Trend prepoznavanja kvaliteta među crnogorskim izvođačima se nastavlja, pa su Zoon Politikon uspjeli da se preko SMS glasova publike plasiraju na regionalno takmičenje Vojvodina Open 2012 u Kuli. Bez obzira što nijesu uspjeli da pobjede na ovom takmičenju, priliku su iskoristili za promovisanje EP izdanja Čovjek pas koje je snimljeno i objavljeno neposredno prije ovog takmičenja.
Da je kvalitet ovdašnjih autora nesumnjiv, pokazao je i producent iz Ulcinja Milo Kekić, koji radi pod pseudonimom Millok. Njegova pjesma Feel Me, kao i njen remiks koji je uradio Mario Basanov našle su se na top sto listi deep house hitova sajta Beatport. Koliko je veliki uspjeh govori i podatak da ova lista postoji od 2004. a svake nedjelje najpoznatiji DJ-evi svijeta na adrese Beatportovih sjedišta u Berlinu i Denveru šalju svoje svježe radove. Remiks Millokove pjesme je uspio da dosegne do 23. mjesta dok je original bio takođe dobro kotiran. On je uspio stići do 37. mjesta. Uspjeh je tim veći ako se zna da je u pitanju višemilionska DJ konkurencija krcata svjetskim brendovima poput Dejvida Gete, Majk Snoua, Umeka, Gotjea i Skrileksa.
Za neupućene: u regionu nema ni manje scene, ni gorih uslova za rad, a broj klubova u kojima se kvalitetno može predstaviti rad ovih bendova je još jednocifren.

DL