Međunarodni festival nijemog filma za mlade (International Youth Silent Film Festival – IYSFF) je nastao 2010. godine u Portlandu, SAD i takmičarskog je tipa.
Mladi Crne Gore od ove godine imaju prilike da se sa svojim radovima prijave i na ovaj nesvakidašnji festival. To im je kroz projekat „Omladinska fikcija bez riječi“ omogućio Forum MNE. Zainteresovanima za učešće čak nisu potrebne profesionalne kamere, najsavremeniji i najmoderniji studiji za editovanje da bi sklopili kadrove u cjelinu, dovoljno je da koriste telefone. I imaju zanimljivu priču.
Iz Foruma MNE o projektu kažu: “Omladinska fikcija bez riječi je projekat koji je nastao iz ideje Međunarodnog omladinskog festivala nijemog filma za mlade, a koji je finansijski podržala Ambasada SAD u Podgorici. Svrha projekta jeste da se promoviše koncept nijemog filma, kao univerzalnog alata za komunikaciju.
Forum MNE je organizacija koja se bavi neformalnom edukacijom, pa projekat nije isključivo usmjeren ka promociji ovog festivala. Htjeli smo mladima da približimo priču, a istovremeno im pružiti edukaciju. Projekat je obuhvato edukativne radionice, koje su završene u decembru, zatim smo 2 mjeseca radili mentoring sastanke sa mladima koji su razrađivali svoje ideje za film.
Kako bi smanjili uticaj jezičke barijere, preveli smo dio sajta koji je namijenjen Crnoj Gori i time omogućili podjednako učešće i mladima kojima engleski jezik nije blizak.
Osim edukativnih radionica za mlade, ostvarili smo saradnju sa 4 srednje škole iz Crne Gore, JU Srednja mješovita škola Golubovci, JU Gimnazija “Panto Mališić”, Berane, JU Gimnazija “Petar I Petrović Njegoš”, JU Srednja mješovita škola “25. maj” Tuzi. Svaka škola imala je po dva predstavnika.
Nastavnici su jako važni i imaju veliki uticaj na razvoj naše omladine, zato se otvorila prilika za saradnju sa njima. Projekat je u fokus stavio i temu angažovanja djece i mladih kroz vannastavne aktivnosti i koliko je važno podsticati ih na kreativnost kao neophodnog preduslova za stvaralaštvo i razvoj.
Uvođenjem ovog koncepta, kod mladih će se razvijati kompetencije kao što su timski rad, empatija, kritičko razmišljanje, a od ključnih vještina naglasila bih digitalne vještine, informatička pismenost i kreativno pisanje.
Kroz projekat smo razvili i 10 video tutorijala na temu nijemi film i pripremili paket edukativnog materijala.
Možemo ocijeniti da je zainteresovanost bila velika, iako sam ubijeđena da bi imali veću zainteresovanost za aktivnosti da nismo prinuđeni da radimo online. Mislim da su mladi prilično opterećeni online sadržajem, ali se nadam da će se ova situacija sa CORONA virusom što prije smiriti.
Mladi jesu spremni i jedva čekaju da se platforma aktivira. Ono što me posebno raduje jeste činjenica da imamo dosta mladih koji su se prijavili za informativnu sesiju, koja će se održati 29.03. od 15:00h”.
Sam festival ima i svoja pravila, a to su da mladi stvaraoci nijemog filma moraju imati od 16 do 20 godina, za svoj film moraju koristiti jedinstvenu festivalsku muziku koja se može preuzeti sa www.makesilentfilm.com i koja se ni u kom slučaju se ne smije modifikovati. Dužina filma traje tačno onoliko koliko i muzika koju mladi odaberu, a koja traje u prosjeku do 3 minuta.
Festival se odvija u dva nivoa- regionalni i međunarodni. U okviru regionalne faze, 1. aprila će se otvoriti platforma u okviru koje će mladi iz Crne Gore moći da prijave svoje filmove. Poziv će biti otvoren do 20. maja. Nakon zatvaranja aplikacije, stručni žiri će odabrati filmove koji će ući u uži krug takmičenja i biće prikazani domaćoj publici.
Forum MNE je ostvario saradnju sa UnderhillFest-om, u okviru kojeg će filmovi biti prikazani i gdje će biti odabrana 3 najbolja filma. Nakon ovog regionalnog dijela, najbolji film će se, prikazati na Međunarodnom festivalu nijemog filma za mlade u Portlandu, gdje će se takmičiti sa nagrađenim regionalnim filmovima iz Austrije, Novog Zelanda, SAD-a, zemalja Bliskog istoka i Mađarske
Što se tiče tematike žiri traži filmove koji su originalni, zabavni za gledanje i na efektan način pripovijedaju kratku priču. Moraju biti „porodični“ (family-friendly) odnosno prikladni za gledaoce svih uzrasta, a mogu targetirati i neku aktuelnu društvenu temu. Važno je napomenti da filmovi mogu biti igrani ili animirani.
Više o projektu i festivalu možete naći na sajtu www.forum-mne.com