Hercegnovski strip festival po dvanaesti put okuplja neka od najboljih imena svjeta devete umjetnosti. Da se organizacioni tim potrudio da ovu manifestaciju podigne za još jedan stepenik najbolje govori spisak autora koji su svojim imenima uveličali HSF. Između ostalih ove godine publika će moći da uživa u umjetnosti autora kakvi su: Fernando Dagnino (Španija), Juanan Ramirez (Španija), Giada Perissinotto (Italija), Walter Venturi (Italija), Joevito Nuccio (Italija), Dan Verlinden (Belgija), Mirko Čolak (Srbija), Davide de Cubelis (Italija), Alessandro Patrovicchio (Italija), Lorenzo Pastrovicchio (Italija), Jovan Ukropina (Srbija) i Robert Solanović (Hrvatska) i mnogi drugi. Program koji traje od sedmog do dvanaestog septembra donosi pregršt stavki koje svaki ljubitelj umjetnosti jednostavno ne smije propustiti. “Jedan grad, tri koncerta, četiri izložbe, 16 lokacija, sedamdeset umjetnika” – objasnio je svoje ovogodišnje aktivnosti na jednostavan način tim HSF-a.
Hercegnovski strip festival je jedna od najljepših ujedno i najtvrdoglavijih festivalskih priča kod nas. Možete li sumirati utiske od prvog do ovog današnjeg – dvanaestog izdanja? Kakav je to bio put?
Trnovit, krivudav, krvav, veseo i zabavan. Kao i mnogi drugi putevi, još uvjek je nedovršen.
HSF je nagrađen Karavađom, nagradom koju dodjeljuje ambasada Italije za doprinos u širenju i promovisanju kulture. Za dekadu postojanja HSF-a Ministarstvo kulture je napravilo izložbu u čast festa. Znači li to da se mijenja pozicija stripa kod nas?
Znači. Primjetan je porast i stvaralaca i konzumatora stripa. Nagrada i zložba dokazuju da je strip postao na prvom mjestu primijećen, što nije bio slučaj prije samo deset godina. Nismo jedini koji su se trudili da popularnost stripa podignu na zasluženi nivo, ali smo sigurno bili najuporniji. Nadam se da će i druge organizacije koje se bave ovom umjetnošću krenuti našim stopama. Strip ima još štošta da kaže, a to treba da se vidi.
Nabrajati imena koja su posjetila Herceg Novi tokom trajanja vaše manifestacije je gotovo pa nemoguća misija. Kako vršite odabir i koliko je teško realizovati te saradnje?
Odabir vršimo vrlo pažljivo. Mora se misliti na kvalitet festivala, ali i na ukuse i želje publike, koja je vrlo različita. Treba uz poznate zvijezde stripa, koje nam pristižu u sve većem broju, dati šansu i onim manje poznatim, kao i samim početnicima. Ono što svi moraju da imaju, jeste kvalitet. Sad je lakše doći do stranih gostiju, jer nas gosti ranijih festivala preporučuju svim svojim kolegama.
Neki gosti budu i povratnici. William Simpson je jedan od njih. Ove godine i zvanično ambasdor HSF-a. Šta je to različito što im Herceg Novi i HSF ponude u odnosu na ostale slične manifestacije regiona?
William Simpson je došao prvi put na preporuku njegovog kolege i prijatelja Rufus Dejgla (Rufus Dayglo), i odmah postao jedan od najvećih zaljubljenika u naš festival. Od ove godine je i zvanično ambasador HSF-a. Svi naši gosti se osjećaju dobro i kao zvijezde i kao turisti. Walter Trono je izjavio da se nigdje drugo ne osjeća kao važna ličnost i kao momak iz kraja u isto vrijeme. Njega smo jedva i ubijedili da ide kući nakon festivala.
Muzika je nezaobilazan dio festa, ali i vašeg života. Ima li tendencije da Vaš bend Fast Woman & Slow Horses uskoro dobije neko izdanje ili ste zadovoljni statusom koji imate?
Zadovoljni statusom. Samo živa svirka i živa publika.
Dosta izlažete crteže, ali rijetko slikate. Je li i to dug odrastanja i života uz strip?
Jeste. Ono što me je privuklo umjetnosti i jesu strip i ilustracije. Štampani materijal. Moji uplivi u druge vidove umjetnosti su uglavnom uzrokovani finansijskim razlozima. Nikad se nisam, osim s profesionalne strane posebno upuštao u to. Sada sam u mogućnosti da se više bavim onim što volim, to je na prvom mjestu strip.
Na čemu trenutno radite i šta ćemo nakon ovog HSF-a imati prilike da prvo vidimo iz vaše radionice?
Trenutno završavam jedan obiman projekat, u saradnji sa režiserom Mišom Radivojevićem. Radi se o strip adaptaciji pripovjetke Mustafa Madžar, Ive Andrića. Nakon toga počinjem novi strip po scenariju Milka Peka, poznatoh hrvatskog književnika i scenariste.
Za kraj, možete li preporučiti onima koji prvi put dolaze na HSF neki dio događaja koji je Vama posebno drag?
Sve izložbe pogledati obavezno i slušati predavanje Iztoka Sitara o Mikiju Musteru. Biti prisutan na crtačkim radionicama i ne propustiti poklone od naših gostiju. Dobro provjeriti šta ima novo (i staro) na berzi i uživati na koncertima, žurkama i plažama…
DL