Chasing Trane: The John Coltrane Documentary

Chasing Trane: The John Coltrane Documentary, režirao je John Scheifeld (The U.S. vs. Lennon Liongate, 2006), sa željom da ispriča ko je bio veličanstveni muzičar i koje je njegovo mjesto u popularnoj kulturi. Coltrane je postao najheroičnija figura modernog džeza, legenda iznad legendi. Ujedno i mistična i tajanstvena ikona. 

Ovo je samo jedno od nekoliko ostvarenja koje prkazuje džez sredinom XX vijeka. Filmovi o saksofonisti Frank Morganu, trubaču Lee Morganu, (ne)uspjele romantizirane biografije Chet Bakera i Miles Davisa dočarali su više ili manje atmosferu epohe i svaki na svoj način približio ličnosti muzičara i nijhovog položaja u društvu i kulturi.

Chasing Trane portretiše muzičarev transcendentalni oporavak od zavisnosti koji ga je doveo do smjernog života i omogućio mu da evoluira od još jednog saksofoniste do istinske kreativne sile koja je vukla cijelu epohu i bila upoređivana ponekad i sa samim Betovenom.

Film donosi zanimljiv pogled na život i smrt mega zvijezde od rođenja u Hamietu, North Carolina, preko izloženosti afroameričkim propovjednicima koji su oblikovali njegov izraz do njegovog interesovanja za saksofon. Nakon selidbe u Philadelphiu priča se nastavlja druženjem sa Benny Golsonom sa kojim je čuo prve trake Charlie Parkera i Dizzy Gillespiea. Tu su naravno nezaobilazni Traneovi počeci u vojnom big bendu od kojih je ostao sačuvan jedan snimak, pa rad sa pratećim sastavima Johnny Hodgesa i Miles Davisa. Nezaobilazna tema je zavisnost od heroina koju smo već pomenuli i čupanje iz tog pakla, te potpuno spiritualno buđenje. Film završava najplodnijom dekadom njegovog rada prije nego će izgubiti borbu sa kancerom jetre. Tu je Trane istraživao zvukove od hard bopa do neke lične verzije avangarde većinom kroz John Coltrane Quartet.

Kako je to najčešći slučaj sa dokumentarcima, fokus i ovog su brojni intervjui. Moglo je sve proći bez saksofoniste Bill Klintona, poznatijeg kao bivšeg predsjednika SAD-a. No, ovaj sagovornik se brzo zaboravi, jer su tu oni mnogo kompetentniji poput: Wynton Marsalisa, kritičara Ben Ratliffa, Coltraneovih biografa Ashley Kahn i Lewis Portera, John Denmorea iz Doorsa. Mlađu gardu na koju je Coltrane ostavio trag predstavlja, recimo Kamasi Washington. Neizostavno je i prisustvo prijatelja i kolege Sonny Rollinsa, te članova porodice, ćerke Michelle i sinova Orana i takođe velikog muzičara Ravi Coltranea. Svakako su zanimljivi i momenti kućnih videa koji donose jednu drugačiju sliku o ovom velikom umjetniku.

GD