Charlie Watts – arhitekta rokenrola

Ove nedjelje oprostili smo se od istinske legende rokenrola. CHARLIE WATTSA. Džez bubnjara koji je na svoj način osmislio rokenrol i do zadnjih dana tvrdio da on nije rok zvijezda, jer se jednostavno ne uklapa u taj profil. Njegov život i nastupi, svjedočili su upravo tome.

Od dugogodišnjeg bubnjara Rolling Stonesa među prvima su se oprostile kolege. Mick Jagger je bez ikakvih propratnih riječi na svoj profil postavio njegovu fotografiju u akciji, dok je Keith Richards objavio efektnu fotografiju koju smo iskoristili i za početak ovog članka. Gitarista Ronnie Wood je uz sliku njega i Wattsa napisao: „I love you my fellow Gemini~ I will dearly miss you ~you are the best“.

Od njega su se oprostili i legendarni The Beatles.

Paul McCartney je u video poruci rekao: „Puno ljubavi njegovoj porodici, ženi i djeci, kao i Rolling Stonesima. ovo je veliki udarac za njih, jer je Charlie bio čvrst kao stijena i fantastičan bubnjar“.

Kolega za bubnjevima Ringo Star napisao je jednostavno: “We’re going to miss you man peace and love to the family.”

Takođe mađioničar za bubnjevima Questlove iz The Rootsa u oproštajnom pozdravu nazvao je Wattsa žilom kucavicom rokenrola.

Brian Willson je objavio da je šokiran viješću, te da Wattsa smatra velikim bubnjarem i da obožava muziku Rolling Stonesa. “Love & Mercy”, stoji na kraju njegove poruke.

Elton John je uz sliku sa pokojnim bubnjarem napisao: „Vrlo tužan dan. Charlie Watts bio je vrhunski bubnjar. Čovjek od stila i tako sjajno društvo. Moje duboko saučešće Shirley, Seraphini i Charlotte. I naravno, The Rolling Stonesima“.

Kolega iz grupe The Who Pete Townsend je uz objavu fotografisane duge koja je obasjala nebo dana kada je otišao Charlie zapisao i neka svoja sjećanja: „Puni mjesec. Duga. Uvijek su znak. Charlie Watts je plakao na sahrani Keitha Moona. Volio bih da sam danas sposoban za takve suze. Umjesto toga, želim se samo oprostiti. Nije rock bubnjar, već jazz bubnjar, i zato su se Stonesi njihali poput Basie benda! Tako divan čovjek.“

KISS-ov Paul Stanley je u oproštaju Wattsa nazvao kičmom Rolling Stonesa i ikonom van vremena.

Joan Jett konstatuje: „Charlie Watts je bio najelegantniji i najdostojanstveniji bubnjar u rock and rollu. Svirao je upravo ono što je trebalo – ni više – ni manje. Jedinstven“.

O njegovoj dobroti svjedoči i Tony Iommi koji ga takođe smatra divnim čovjekom i jednim od najvećih uticaja u rokenrolu.

Od ovog „tihog diva“ pozdravio se i Stewart Copeland iz grupe The Police smatrajući ga jedinstvenom i unikatnom ikonom roka. Napomenuo je da je svijet izgubio i dobrog plesača.

Pjevač i gitarista Guns N Rosesa su se na mrežama takođe oprostili od svoga uzora, a Slash je sa pravom utvrdio da je lice rokenrola zauvijek promijenjano na današnji dan.

Johnny Marr smatra da je svijet izgubio mnogo. Posebno mu je zapalo za oko da je Watts tokom cijele karijere ostao „klasa“. Što je, napominje Marr, priličan uspjeh u svijetu rokenrola.

Od Wattsa su se pozdravili, svjedočeći o njegovim sviračkim i ljudskim kvalitetima i Nile Rodgers, John Fogerty, Billy Idol, The Cure, Perry Farell, Chuck D, Lenny Kravitz, Garbage, Sheryll Crow

“Apsolutna inspiracija za legiju bubnjara od 1960 -ih. Čovjek milosti, stila, dostojanstva i staloženosti”, napisali su na svom profilu Duran Duran.

“Rock n roll ne bi bio rock n roll bez ritma, stila, VAJBA ovog nevjerojatnog muzičara. Počivaj u miru #CharlieWatts. Jedan od najvećih i najvažnijih arhitekata muzike koju volimo”, objavio je Tom Morello.

Portisheadov Geoff Barrow je primijetio da je ne svirati kontra činelu (hi-hat) na dvojci i četvorci bilo genijalno. “Održao je bend u cool fazonu 30 godina. Nezamjenljiv”, napisao je Barrow.

Kolege muzičari su Wattsu uputili posljednje pozdrave i na koncertima. Neki od takvih su Jason Isbell sa izvedbom „Gimme Shelter“ Rolling Stonesa i Liam Gallagher koji mu je posvetio pjesmu „Live Forever“.

Jedan od njegovih posljednjih intervjua zabilježio je britanski muzički magazin NME. Razgovor možete poslušati na OVOM LINKU.

https://youtu.be/ENUVzJ8COkQ