Horde čujte i počujte – Živ je Quorthon, umro nije.
Ima dobrih trideset godina da se Bethor bavi muzikom i žari i pali Srpskom metal scenom. Od vrlo skromnih početaka (sa snimcima koji su bili najjednostavnijeg oblika i sa ekstremno mnogo vrištanja te dozom nesvakidašnjeg humora) do prvoklasnih ostvarenja koja se svrstavaju u sam vrh black metal produkcije (i to ne samo na Srpskom, već i mnogo širem tržištu) i zaključno sa posljednjim „nataS liaH“ iz 2020 godine kojim je, eto, sada se vidi, zaokružio još jednu cjelinu svog stvaralaštva. Zašto zaokružio? Zato što je i Bethor osjetio potrebu i želju da nešto mjenja, da radi drugačije, da ide drugačijim putevima, da unese nešto novo i uzbudljivo a da ne uvede suvišne i nepotrebne kompromise. Čovjek je u svojoj nakani uspio u potpunosti. I dalje je to vrlo sirov, vrlo zlovoljni, brzi, vrišteći i razarajući metal, ali je u cijelu muzičku priču uveo i diversifikaciju, iliti iščezao je blast bit, koji je bio sinonim svih njegovih izdanja, a više je rifovanja i na ključnim mjestima je uveo atribute koji naglašavaju detalje pjesama. Atmosfera je generalno sporija nego što smo navikli da čujemo od Bethora, ali je i dalje kao tuč teška, divlja i apsolutno beskompromisna. Kompromis ipak nije sinonim koji se može vezati za Bethrorov rad.
Najbolji primjer ovih „novina“ su pjesme „Od Horde“ (posvećena Quorthonu), „Mizantrop“ ili „Devet smrti“ (posvećena smrti devet Jugovića) tri razarajuće pjesme i sigurni aduti među publikom koja cijeni ovakav zvuk. A tu su i obrade „Under the Guillotine“ (Kreator), i „Metal Messiah“ (The Great Kat) koje i te kako iznenađuju, ali ostavljam vam da ih preslušate i oformite svoje mišljenje. Tu je i ponovno snimljena „Ispod kišnih oblaka“ iz najstarijih dana benda. Očigledan je i drugačiji pristup solažama koje, u ovakvom obliku, nikada se nisu čule, ili možda na nekim najopskurnijim izdanjima drugačijeg usmjerenja. Kako god, ovaj odličan potez, opet, umnogo izdvaja ovo izdanje od ostalih sa tržišta i Bethor je hrabro zakoračio i uzeo što mu pripada!
Dvije godine je utrošeno od same inicijalne ideje preko pisanja, izvedbe, snimanja, i evo sada i marketizovanja ovog ostvarenja. Mnogo pažnje je posvećeno detaljima, a o nivou ozbiljnosti i posvećenosti dovoljno svjedoči da je Bethor dva puta snimao cjelokupni materijal i više mixova vraćao na doradu dok sve nije leglo kako treba. Uzbuđenju dodajte i to da album izlazi za junački i neustrašivi Rock Express Records (REX) legendarnog Branka Rogošića, jednog od rijetkih boraca i glasnogovornika rock i metal svijeta tokom najtužnijih i najizazovnijih devedesetih godina kada je gotovo goloruk držao barjak rokenrola i metala. Bethor i REX pripremaju par iznenađenja koja će mnoge skeptike da spusti na zemlju i dobro im začepi gubice i imam veliko zadovoljstvo da najavim u skorijoj budućnosti i vinilno izdanje ovog albuma. Potez vrijedan poštovanja.
Produkciju potpisuje Paradox Studio i Srđan Branković, a na albumu, pored samog Bethora na vokalima i gitarama, su i Uljez (gitare i bas), Kunga (bubanj) i Lady Enigma (klavijature), dok je za omot i grafički dizajn zadužen dobro poznati Csaba Nemeth.
Najveći sin mizantropije je uzdigao crni barjak i jaše ponovo. Bethor nije trend – sklonite se. Odlučan da ne ostavi ništa na životu, upregao je, ne četiri, več deset najcrnjih konja i u galopu na Sleipniru prži sve pod kopitima obavijenim vatrom i dimom. Horde, čujet i počujte – uvjek Bethor, nikad Interfektor!
Tracklist:
1. Nebesa
2. Obed kreativnog haosa
3. Minas Morgul
4. Ispod kišnih oblaka
5. Metal Messiah (The Great Kat cover)
6. Od horde
7. Mizantrop
8. Under the guillotine (Kreator cover)
9. Devet smrti
10. Sećanja
Nikola Franquelli