Evo za početak čestitke, u prodaji se nalazi treće dopunjeno izdanje NS punk verzije? Recite mi da li ste se nadali da će knjiga toliko biti tražena i dopunjavana?
Knjiga je u prodaji od 29. aprila. O potražnji ćemo moći da pričamo tek posle izvesnog vremena. S obzirom na to kakva je pomama vladala za prva dva izdanja, koji su takođe bili u skromnim tiražima (500 i 1000) verujem da će i ovaj „planuti”, jer je prošlo osam godina od drugog izdanja, pa je stasalo mnogo novih klinaca, a knjiga je dopunjena trećinom novog materijala.
Kako ste došli na prvobitnu ideju da radite knjigu, i kako je tekao proces njenog stvaranja?
Ja sam posle odgledanog filma „Westway To The World” došao na ideju da na papir bacim sećanja na period 1978 – 1982. kada je moje društvo od 12 do 14 godina uzrasta stasavalo oko benda Crkveni pacovi, kasnije Neon vojnik. To je topla priča o braći Sivački, Geaku, Goji, Željku, mojoj malenkosti… Kada je moj osam godina mlađi drugar Zgro to pročitao, insistirao je da proširim priču, jer on od 1988. pa na dalje ima sve zapisano. tako je krenuo „rudarsko-pankerski” posao, koji smo uspešno priveli kraju prvim izdanjem u maju 2006.godine…
Knjiga je imala nevjerovatan uticaj na novosadsku i na scene van nje. Od dokumentarca o novosadskom panku, preko promocija knjige, mnogi bendovi su se ponovo okupili, sve je krenulo ka boljem?
To je diskutabilno. Šta, zapravo, znači „ka boljem?” Od prvobitne euforije reuniona mnogih bendova, vremenom su na površinu isplivale mnoge sujete, ljudi su čak počeli da se dele prema političkim i religijskim opredelenjima, a muzika kao da je pala u drugi plan. To je ono što mi je najviše zasmetalo. Možda sam preoštar u oceni, pošto to ne bi trebalo da bude prva asocijacija na sve ovo što se događalo, ali bi još nepoštenije bilo da sve prećutimo.
Sada da se malo vratimo u prošlost. Kako ste se vi našli u pank priči? I šta je tada pank predstavljao u Jugoslaviji?
Do pojave panka nisam ni slušao muziku. Imao sam dve-tri singlice dobijene za 10. rođendan od ABBA i Boney M. Sestra me je vodila na koncert Boney M na stadion Vojvodine, ali se taj nemački bend nije ni pojavio. Dobili smo kasnije, umesto novca, neke vrednosne bonove s kojima sam kasnije (da ne bi propali 🙂 ) otišao kao klinac na Boom festival, gde sam video Pekinšku patku i Paraf. Posle toga više ništa nije moglo da me usmeri u drugom pravcu. Baš kao ni moje drugare.
Novi Sad važi za možda najjaču scenu u regionu, koja je to simbioza panka i Novog Sada koja tako dobro funkcioniše?
Drago mi je što tako misliš. To, uostalom, deli većina pankera sa prostora bivše SFRJ. Mada, ima i onih koji misle drugačije, što je, naravno, njihovo pravo. Jednostavno, svaki deo grada ima neku svoju priču, svoju ekipu, koja svoje nezadovoljstvo u skladu s vremenom, izražava kroz muziku, a za takve ideje nema idealnijeg pravca od panka.
U gradu se održava Exit, Koncert godine se vratio, ali kako funkcioniše scena kod vas, da li klubovi rade?
Sada je situacija po tom pitanju sasvim korektna: CK 13, Crni bik, SKCNS Fabrika, Quarter, Route 66, DC… ima klubova, ima svirki. Ja lično mnogo ređe odlazim nego što sam to činio nekada, ipak su godine u pitanju (48,5) ali kada me nešto stvarno interesuje, ne propuštam.
Da se vratimo na knjigu. Rano je, ali čini se da će knjiga sve više dobijati na značaju, da li planirate još izdanja?
Zaista je prerano pričati o tome. I posle prvog izdanja rekli smo da „bismo voleli da neko nastavi tu priču”. Još se takav nije pojavio. Videćemo, sve je moguće, a vreme će najbolje pokazati hoće li biti potrebe za nekim novim izdanjem. Verujem da hoće.
Koji su vaši omiljeni bendovi svih vremena?
Bez sumnje, Clash na prvom mestu. Onda, možda ne baš tim redom, ali u velikoj verovatnoći slede: Damned, Buzzcocks, Vibrators, Ramones, Ruts (Ruts DC), Saints, Slaughter and The Dogs, Stranglers, Bad Manners, Penetration, The Jam UK Subs…Od, za mene novijih, su me oduševili Španci Warsong. Obožavam i argentinski Argies…
Pratite li scenu u regionu? Koji vas je bend oduševio u zadnje vrijeme?
Pratim koliko stignem. Možda niste očekivali ovakav odgovor, ali Dubioza kolektiv je bend koji se apsolutno izdigao.
Svako vrijeme nosi svoju draž, ali na kontu muzike, vama lično, koji period predstavlja zenit urbane kulture, neki čak smatraju period 90-tih kada je zemlja bila u kolapsu, a opet underground kultura je cvjetala…
Nemam ništa protiv da to zvanično budu 90-te, ali za mene lično to će uvek biti kraj 70-ih i početak 80-ih. Tada sam se najbolje osećao i bio punopravni deo te priče, koja je za nas predstavljala istinsku revoluciju u periodu tinejdžerskog odrastanja.
Neka poruka čitaocima za kraj, kada, gdje i kako mogu naručiti knjigu?
Adrese su zvanični izdavač SKC i dvojica koautora Igor Todorović Zgro i Sava Savić. Najlakše je to učiniti preko FB stranice.
Hvala za intervju i nadam se da si vidimo u Crnoj Gori.
Hvala i Vama, a što se tiče Crne Gore, zašto da ne? Ukoliko organizujete prostor i procenite da ima zainteresovanih, rado ćemo doći kod vas, možda i u pratnji jednog-dva novosadska benda.
ĐorđepunX