Prva gošća ovogodišnjih Rokumentarnih dana je Sandra Rančić, osnivač i umjetnička direktorka festivala Dok’n’Ritam

Jedna od gošći našeg ovogodišnjeg izdanja Rokumentarnih dana je Sandra Rančić osnivač i umjetnička direktorka festivala muzičkog dokumentarnog filma Dok’n’Ritam. Zoom razgovor sa ovom zanimljivom gošćom moći ćete pratiti u petak od 19:00h nakon filma “Uskrs, grad i rokenrol” koji je pobjednik sedmog izdanja festivala prema glasovima publike. Stručni žiri je iste godine dodijelio nagradu filmu El.Org – Evo sada vidiš da može. Nagrada stručnog žirija je finansijska i dotira je Filmski Centar Srbije.

Festival muzičkog dokumentarnog filma Dok’n’Ritam (DNR) jedini je takav festival u Srbiji. Takmičarskog je karaktera, a njegov se program sastoji od više cjelina. Takmičarski program uključuje domaću i međunarodnu selekciju muzičkih dokumentaraca, a revijalni program obično donosi neki veliki naslov inostranih produkcija. Koncerti Dok’n’Ritma su zasebna programska cjelina u kojoj nastupaju afirmisani i neafirmisani muzički umjetnici, a kriterijum je kvalitet – što je inače ključna riječ festivala. U  programu pod naslovom Notabook DNR promoviše i predstavlja muzičke knjige, dok u cjelini pod nazivom Work in Progress predstavlja muzičke dokumentarce u nastajanju, u različitim fazama produkcije.

Festival je prvi put održan 2016., a jedan je od rijetkih festivala u Srbiji i regiji koji je imao dva “Kovid izdanja” uživo. Poseban značaj imalo je prethodno, šesto izdanje, koje je bilo posvećeno domaćim i regionalnim muzičkim divovima koji su nas napustili između dva izdanja festivala. Za svega devet mjeseci. Nikad u istoriji se nije dogodilo da se u tako kratkom vremenskom periodu ostane bez tako velikog broja umjetnika. Odlazak muzičkih velikana je bio tema prošlogodišnjeg festivala, i tom prilikom zabilježeni su svi festivalski događaji i pripreme, te je planirano da se taj dokument vremena 20/21, sačuva kroz filmsku formu.

Sedmo festivalsko izdanje festivala Dok’n’Ritam, održano je od 14-17. juna 2022. u Domu kulture Studentski Grad pod sloganom Password: DnR7KoordinateAntiratne#

Sedmo izdanje je po prvi put, pored regionalne, donijelo i internacionalnu takmičarsku selekciju, muzičke dokumentarce iz svih krajeva svijeta. Festival je na platformi Film freeway, a ovogodišnje izdanje završeno je Special Appearance nastupom Darka Rundeka, koji je kao gost iznenađenja, zaokružio antiratnu poruku sedmog DnR-a.

Na prethodnim festivalskim izdanjima prikazano je više od 130 filmova, od toga, oko 80 premijerno. Održano je 13 koncerata, sedam tribina koje su tretirale atraktivne teme, sa zanimljivim i eminentnim učesnicima, promovisano je 30 muzičkih knjiga, predstavljeno 16 muzičkih dokumentaraca u nastajanju, ugošćeno je 69 umjetnika iz osam država. 

Koncerti se snimaju, i na taj način, prema konceptu usmjerenom na afirmaciju žanra – muzički dokumentarni film, očuvanje i stvaranje novih muzičkih dokumenata, oni postaju dokumenti, odnosno, građa za nova djela iz oblasti muzičke dokumentaristike. 

Upravo to i jeste misija festivala – (o)čuvanje muzičkih dokumenata, širenje svijesti o značaju i uticaju muzičke kulture i afirmacija žanra muzičkog dokumentarnog filma. (Skraćenica DNR zato ima i drugo značenje – Dokumenti Našeg Ritma)

Iako u svijetu muzički dokumentarac ima svoje zapaženo mjesto, na našim prostorima, on je još “u povoju”. DNR se trudi da cijela priča raste brže, i da autorima pruži podršku, ne samo putem referenci koje donosi takmičarska selekcija, već i kroz saradnju od nastanka početne ideje, te praćenjem procesa, predstavljanjem i afirmacijom produkcije muzičkog dokumentarca kroz faze produkcije. Veliki broj javnih ličnosti podržao je ovu ideju; festivalski su (sa)učesnici, koji intenzivno prate njegov put: Neno Belan, Sara Renar, Srđan Gojković Gile, Siniša Škarica, Rambo Amadeus, KKN, Zabranjeno Pušenje, Boris Leiner, Dragoljub Đuričić, Vlatko Stefanovski, S.T.R.A.H., Dušan Kojić Koja ( Disciplina kičme), Kornelije Kovač, Sana Garić, E-Play, Dejan Cukić, Davor Gobac, Darko Rundek, Momčilo Bajagić, Mario Knezović ( Zoster) Laibach, Dr. Milić Vukašinović, Dušan Vesić,  Aleksandra Kovač, Bojana Vunturišević, Boris Vlastelica (Repetitor), Mladen Đorđević, Stefan Arsenijević, Vladan Petković, Zlatko Pajović, Mladen Marićević, Boris Milivojević, Petar Popović, Žikica Simić, Branka Glavonjic, Aleksandar Žikić…

Osnivač i umjetnička direktorka festivala Sandra Rančić se novinarstvom bavi od 1987. Organizacijom i promocijom događaja u kulturi od 1994. Od 2015. bavi se i filmskom produkcijom, a godinu kasnije pokreće festival muzičkog dokumentarnog filma Dok’n’Ritam. Posle prve faze u štampanim medijima i na radio stanicama (PopRock, Borba,Nacional, Aplauz, Danas, Studio B, MIP radio, Pingvin, Žabac…) u zadnjoj deceniji 20. vijeka nastavila je sa nizom autorskih emisija na Muzičkoj TV Srbije (MTS). Koautorka je dokumentarnog tv serijala i filma EKV- Kao da je bilo nekad..  i dokumentarnog tv serijala Rockovnik od 40 epizoda, emitovanog na RTS-u. Koproducentkinja je filma o Ipetu Ivandiću – “Izgubljeno dugme”. Njeno ime se vezuje i za brojne druge manifestacije poput: Festivala Mediteranskog Filma u Splitu, Dani filma u Mostaru, muzički festival Fabula, FEST… Organizatorka je promoterka i medijska koordinatorka muzičkih knjiga: „Mesto u mećavi – priča o Milanu Mladenoviću“, Aleksandar Žikića i “Bijelo Dugme – Šta bi dao da si na mom mjestu“, Dušan Vesića, kao i promoterka, distributer i medijski koordinator dokumentarnog muzičkog filma „Limunovo drvo“ autora Branka Radakovića. Osmislila je i pokrenula portal FM (Film i Muzika) 2015.

Festival koji se održava u DKSG, podržali su FCS, Ministarstvo kulture i informisanja RS, Grad Beograd, SOKOJ, nacionalna platforma Srbija stvara.

Više o festivalu možete naći na:
www.doknritam.com/