45 rođendan “Animalsa” – rekreiranje mita

Kultni orvelijanski album Pink Floyda “Animals” konačno dobijaju famozni 2018 Remix. Album je izašao 16. septembra i ovo je prvo izdanje 5.1 Stereo Sounda. Iako reizdanje ne sadrži nikakve bonus pjesme, ono uključuje dodatno sređeni miks originalnog albuma od pet pjesama na CD-u, vinilu, Blu-rayu i SACD-u. Miks je nadgledao James Guthrie. Remiks je dovršen 2018. i izvorno je trebao da bude objavljen otprilike u to vrijeme; međutim, reizdanje je odgođeno jer su se bivše kolege iz benda Roger Waters i David Gilmour raspravljale oko bilješki koje su trebale pratiti reizdanje.

Zanimljivija od samog redizajniranog zvuka nam je priča o novom omotu albuma, koji je i ovaj put bez greške odradio studio Hipgnosis.

Od inicijalnog izdanja prije 45 godina Animals se smatra jednim od najboljih albuma Pink Floyda. Originalnu naslovnicu albuma Animals dizajnirala je britanska dizajnerska kompanija Hipgnosis, čiji su suosnivači pokojni Storm Thorgerson i Aubrey Powell. Prijateljstvo dvojice grafičkih umjetnika sa članovima Pink Floyda može se pratiti do njihovih korijena u Cambridgeu sredinom 1960-ih, dok su Floydi počinjali kao psihodelični pop bend. 

Hipgnosisov prvi dizajn albuma za Pink Floyd bio je album A Saucerful of Secrets iz 1968., a „partnerski“ odnos se nastavio kroz ploče: Atom Heart Mother, The Dark Side of the Moon i Wish You Were Here. 

Kada je Powell čuo za novi remix za Animals, odmah je poželio da njegov studio ažurira originalni omot albuma, a da pritom zadrži mračne, distopijske teme povezane s njim. Pošto je zgrada Battersea sa okolnim kvartom trebalo da dobije preuređeni izgled, on je požurio da fotografiše tu elektranu kako bi uhvatio makar dio starog duha. “Ako sad ne uradim ovu sliku, biće prekasno”, rekao je Powell. „Danas kada pogledate elektranu vidjećete da je ona potpuno zastrta modernim stambenim zgradama. Na neki način užasno je tužno što smo sakrili ovu izvanrednu građevinu. Sve se vrti oko novca i pohlepe. Nekako smo izgubili iz vida izvanrednu zgradu koju je sagradio Sir Giles Gilbert Scott između 1929. i 1941“, objasnio je Powell.

Pogled na elektranu Battersea prikazan na ažuriranoj naslovnici za remix sličan je izvornoj fotografiji snimljenoj 1976.—ovaj put sa željezničkim prugama i građevinskim dizalicama koje okružuju zgradu. 

Powell je fotografisao elektranu i odnio Watersu.  „Kako ti se čini? Ovo je novi izgled elektrane Battersea“? Waters je rekao: „Apsolutno mi se sviđa. Iskoristimo to“. 

Nova naslovnica izgleda kao potpuno realan apdejt onoga što je Hipgnosis uradio prije toliko godina, ali ipak priča iza naslovnice je zamalo bila drugačija. “Predstavili smo jednu ideju”, prisjeća se Powell, „dijete sa medvjedićem koje stoji na vratima i posmatra roditelje kako vode ljubav u krevetu“. Animals!!! Roger je rekao: ‘Ne, ovo nije u redu’“ i tražio leteću svinju iznad Battersea elektrane u blizini koje je imao kuću. “Prolazio je pokraj te građevine svaki dan na putu do studija za snimanje. Pokušavao se sjetiti nečega što predstavlja moć, pohlepu, nečega što je bilo vrlo orvelovski u smislu naučne fantastike”.

Snimanje za originalnu naslovnicu Animalsa trajalo je tri nezaboravna dana u decembru 1976. U snimanju je učestvovao helikopter sa filmskom ekipom i snimateljska ekipa na zemlji. Prvog dana došlo je do kvara u sistemu za naduvavanje velike plastične svinje. Toga dana snimljena je divna naslovnica bez svinje.

Drugi dan snimanja bio je najbogatiji događajima i od tada je ušao u legendu Pink Floyda. Već je odavno čuvena priča o letećoj svinji koja se otrgla sa lanaca i lutala Londonom. Otkazani su letovi za londonski aerodrom, a podignuta su i dva borbena aviona da „riješe situaciju“. „Budući da se moja kompanija bavila snimanjem, htjeli su da me optuže da sam bio zadužen za neidentifikovani leteći objekat. Nisam ni znao da takva optužba postoji u zakonu”, kaže Powell. Na televiziji je prikazivan broj Hipgnosisove kancelarije kako bi očevidci mogli prijaviti da su vidjeli odbjeglu svinju. Nakon nestrpljivog iščekivanja stiže jedan važan telefonski poziv od farmera iz južne Engleske: „Tražite li ružičastu svinju? Pa, u mom je polju i plaši mi krave“. 

I nakon svega, snimanje se moralo ponoviti. Po povratku u Battersea trećeg i posljednjeg dana, Powell i ekipa uspješno su fotografisali plutajuću svinju. Ovaj put dodatno zavezanu. Ipak nebo nad Engleskom je bilo previše lijepo i savršeno. I to se dešava. „Jednostavno nije imalo veličanstvo prvog dana“. Spojili su svinju sa posljednjeg dana snimanja sa slikom od prvog dana kako bi napravili cover za pamćenje.

A muzika Animalsa? To je priča za sebe.