“Nojeva varka”, šesti studijski album Marka Šelića Marčela, objavljen je upravo u izdanju “Lammpshade media” i predstavlja njegov najkonceptualniji rad do sada, kojem je više nego ikada ranije prišao kao jednom od svojih književnih dela.
Svoj dnevnik pokušaja ravnodušnosti pripoveda kroz 16 povezanih pesama, koje funkcionišu kao poglavlja romana u stihu. Polazna tačka je potpuni opoziv samog sebe: u pesmi „Udahni”, prvom singlu i pesmi koja otvara album, odlučuje da se isključi iz svega, pa čak i iz sopstvene privatnosti.
– U okolnostima kakve su ovde i sad, dođe ti nekad da digneš ruke od svake vrste borbe i vere – da, kao većina, više ne gledaš, ne slušaš, ne govoriš javno – te da lepo emigriraš u samog sebe i tamo sačekaš da potop (muzički, društveni, moralni) prođe. Ako prođe. Samo, može li se ravnodušnost navežbati ili ti baš i nema pomoći ako jednostavno nisi flegma? Ovo je priča o tome: o gubljenju i ponovnom nalaženju sebe, i lično i stvaralački. O tome da borba vredi čak i onda kad izgleda uzaludno. Zašto? Zato što ovde rastu neka nova deca i nemamo prava da im ostavimo užas – kaže o konceptu albuma autor.
Marko Šelić Marčelo ovom savremnom muzičkom „operom” ostaje dosledan svom glasu: sa svojim saborcima iz benda (Raid, Shljuka, Nevena Glibetić Nensi, Drama, Krumes, Fabry, Max i Ministar Lingvista) secira celokupan društveni (i neminovno politički) trenutak, reflektujući aktuelna dešavanja kroz ličnu prizmu – što je već čitave dve decenije glavni razlog poverenja publike.
– Neke od naših najzapaženijih pesama bile su zapravo priče u stihu, ponekad na granici s pravom radio-dramom. Logičan sledeći izazov bio je „izrežirati” tim pristupom čitav album, napraviti od njega jednu priču – i sve to zapakovati u muziku koja se na sve strane izliva iz korita bilo kog žanra, menjajući se u skladu s onim što tekst od nje traži. – kaže Marčelo o muzičkom štimungu albuma, koji je zasluga njegovih saradnika koautora.