Deveto izdanje međunarodnog festivala muzičkog dokumentarnog filma Dok’n’Ritam biće održano od 30. septembra do 3. oktobra na novim lokacijama, u Jugoslovenskoj kinoteci (Kosovska 11) i na Dorćol Platzu.
Ovo izdanje, pod sloganom „Ritam u ženi. Žena u ritmu“, posvećeno je ženskim figurama na muzičkoj sceni. Na festivalu će biti prikazano više od dvadeset dokumentaraca iz trinaest zemalja.
Petnaest naslova publika će gledati premijerno u Srbiji. Posjetioce takođe očekuju promocije muzičkih knjiga, razgovori, tribine. Kao i prethodnih godina, biće i koncerata, od kojih je jedan uvijek specijalno osmišljen samo za ovu priliku.
Festival će biti otvoren u ponedjeljak, 30. septembra u Jugoslovenskoj kinoteci, od 20 časova i to srpskom premijerom filma „Praslovan“, o Zoranu Predinu, njegovom životu i popularnosti koju je dostigao u Jugoslaviji sa grupom Lačni Franz, kao i o njegovim hitovima koji su postali klasici.
Premijerno će biti prikazan i film o putevima bluza, direktno sa izvora (Autoput bluza), kao i film o Biljani Krstić, najpoznatijoj i najuspešnijoj pjevačici etno zvuka na ovim prostorima.
HRT-ov serijal Zauvijek autor, ove godine predstavlja Sašu Antića (TBF, Alejandro Buendija), i on će, kao i film „Grandpa Guru“ o Srđanu Ginu Jevđeviću, osnivaču svjetski poznatog benda Kultur Shock, biti premijerno prikazan na ovogodišnjem Dok’n’Ritam festivalu.
Posebno emotivan, i upečatljiv, biće i film „S10 – Neka stvari idu dalje dobro“. Ovo je priča o Stien (S10 umjetničko ime), mladoj holandskoj predstavnici Eurosonga, koja, neposredno po izlasku iz bolnice, u kojoj se borila sa teškim mentalnim problemima, odlazi na takmičenje…
U ruskom filmu “Zašto ostati? “ rediteljke Ksenije Mernijak, sa puno duha, tematizuje se dilema muzičara vezana za prostore na kojima stvaraju.
Filmski deo programa biće zatvoren dodjelom nagrada i prikazivanjem filma „Sindi Loper: Nek kanarinac zapeva“, o meteorskom usponu ove pjevačice, njenom izuzetnom uticaju na mnoge generacije kroz muziku, kao i o nepokolebljivom feminizmu i neumornoj borbi za prava.
Work’in’Progress, program posvećen filmskim profesionalcima, otvoren je i za publiku. Ovaj segment festivala predstaviće filmove u nastajanju o Rambo Amadeusu, Željku Lučiću, Janku Niloviću, fank sceni bivše države (Funk YU).
Biće organizovana i tribina posvećena uticaju TV formata na afirmaciju muzičkog dokumentarca, u kojoj će učestvovati Branko Lazić, urednik dokumentarnog programa RTRS, autor filma „Život je maskenbal“ (priča o Dušku Trifunoviću) koji će se takođe gledati na festivalu, i Dražen Bauković, autor serijala Muzička industrija (RTCG) koji je, takođe, dragulj ovogodišnje festivalske riznice, namijenjen podjednako profesionalcima i publici.
U programu “Zemlja u fokusu; Poljska” koji se realizuje u u saradnji sa Poljskim Institutom u Beogradu, biće prikazana tri filma: „Vika!“ o 84-godišnjoj DJ-ici koja je i dalje velika zvezda varšavskih klubova. Vika prkosi obrascima starenja i slavi život.
Druga dva filma iz ovog programa djelo su istog autora, dokumentariste i novinara, Gregora Brzozovića; „Prijatelji na 33 obrtaja“ je film posvećen poljskim dizajnerima Rosławu Szaybu i Stanisławu Zagórskom, autorima omota ploča The Rolling Stones, Aretha Franklin, Janis Joplin… Dokumentarac „Marek Bilinski – Život je muzika“, priča priču o pioniru elektronskog zvuka, Mareku Bilinskom.
O pobjedničkim filmovima odlučivaće publika i žiri u sastavu: Aleksandra Kovač, kompozitorka, Ivan Velisavljević, dramaturg i Pavle Terzić, reditelj, autor filma „Bajka bespovratnog vremena“, koji je na prošlogodišnjem festivalu osvojio nagradu publike.
Ulaznice će biti uskoro u prodaji na biletarnici Jugoslovenske kinoteke.
Sandra Rančić, osnivač i umjetnička direktorka festivala muzičkog dokumentarnog filma Dok’n’Ritam je o predstojećem izdanju izjavila:
„Deveti Dok’n’Ritam će biti zaista specifičan, s obzirom da će se festival ove godine odvijati na novim lokacijama, i u novom terminu, koji je kao i uvek, odabran pre svega prema simbolici datuma. Zadnji dan devetog meseca, dan je koji je obeležen slovom Vera, Nada Ljubav i mati im Sofija. Festival se, dakle, rađa sa puno vere i poverenja na novim mestima, sa puno ljubavi predstavlja nova dela iz oblasti muzičke dokumentaristike, muzičke dokumentarce sa različitih strana sveta. Većinu filmova režirale su žene ili su glavne protagonistkinje. Svi programi festivala povezani su sa ženskim stvaralaštvom na muzičkoj sceni. Slogan festivala nismo smišljali – kad smo poređali sve sadržaje koji čine deveti Dok’n’Ritam, on se sam nametnuo, odlučan i zavodljiv. Ritam u ženi. Žena u ritmu”.