William Hurt – 8 uloga za pamćenje

Glumac William Hurt je preminuo u nedjelju u 71. godini. Ostavio je za sobom bogatu filmografiju, a tri nominacije za najveću filmsku nagradu zavrijedio je tri godine za redom za filmove “Kiss of the Spider Woman”, „Children of a Lesser God“ i „Broadcast News“. Četvrtu nominaciju je imao u Cronenbergovom ostvarenju iz 2006. „History of Violence“. Jedinog Oscara (za najboljeg glumca) osvojio je za ulogu u “Kiss of the Spider Woman”. Zabilježeno je ostalo da je ostvario preko 100 pojavljivanja u filmovima i na televiziji u 45 godina između njegove prve (“Kojak”) i njegove posljednje (“Pantheon”) role. Odabrali smo za vas njegovih osam najupečatljivijih pojavljivanja, pa ako ste preskočili neko od njih, evo prilike da nadoknadite propušteno.

‘Altered States’ (1980.)

Hurt je sa glavnom ulogom debitovao u psihodeličnom trileru Kena Russella o užasima mentalnog istraživanja. Glumi Eddiea Jessupa, ambicioznog naučnika koji sprovodi riskantne eksperimente na sebi uzimajući halucinogenu drogu i zatvarajući se u izolacionu komoru. Russell ispunjava ekran proganjajućim slikama, dajući publici ekvivalent bad acid tripa. Sa druge strane Hurt daje filmu stabilan fokus, sprečavajući da materijal koji je pred njim ispadne iz kolosjeka.

‘Body Heat’ (1981.)

Ovo mu je prvi veliki filmski hit. Ujedno i njegova prva saradnja sa scenaristom i rediteljem Lawrenceom Kasdanom. Film je povratak noir tradiciji i priča jednu od tipičnih priča tog razdoblja: bogata žena (Kathleen Turner) koja koristi advokata (Hurt) kako bi joj pomogao da se oslobodi bogatog muža (Richard Crenna) radi novca od osiguranja. Priča je možda izlizana, ali je Kasdan uspio napraviti novi kontekst, stvarajući ljubavne scene koje su u potpunosti iskorištavale Hurtovu i Turnerinu eksplozivnu hemiju tog vremena. Ted Danson i Mickey Rourke takođe se pojavljuju u svojim ranim ulogama.

‘The Big Chill’ (1983.)

Kasdan se ponovno udružio s Hurtom za svoj sljedeći rad. Možda film nije ostavio značajan uspjeh u svijetu kinematografije, ali je njegov naslov postao pečat jedne ere. Hurt se pojavljuje uz Toma Berengera, Glenn Close, Jeff Goldbluma, Kevin Klinea… Oni čine grupu školskih drugara koji se okupljaju nakon samoubistva prijateljice. Kako to biva, otkrivaju se davno zakopane tajne, seksualne eskapade dok u pozadini polako svira Motown. Teško je u gomili ravnopravnih likova izgraditi i na svjetlo dana iznijeti onog koji tumačite. Posebno kada tu ekipe čine gore pobrojani likovi. No, Hurt u ulozi impotentnog ratnog veterana nema problema da ostane u pamćenju.

‘Children of a Lesser God’ (1986.)

Hurt je dobio drugu nominaciju za Oscara za ovu moćnu adaptaciju pozorišne predstave Marka Medoffa od strane režiserke Rande Haines. Tumači učitelja u školi za gluve koji započinje vezu s radnicom škole (Oskarom nagrađena Marlee Matlin, u svom filmskom debiju). Nikada nije igrao lake likove, a njegove izvedbe su često znale da budu izuzetne. Ovaj film je ostavio i mrlju u Hurtovom životopisu. Naime u svojim memoarima iz 2010., Matlin sa kojom je imao vezu u to vrijeme, ga je optužila za konstantno psiho-fizičko zlostavljanje tokom njihovih zajedničkih dana.

‘Broadcast News’ (1987.)

U svojim ranim godinama, Hurt je možda imao najzahtjevniji glumački zadatak u ovom filmu gdje je takođe zavrijedio nominaciju za Oscara. Posebno je za ovu nominaciju značajno to da se radi o laganoj romantičnoj komediji.

‘The Accidental Tourist’ (1988.)

Kasdan je ponovo spojio svoje zvijezde iz “Body Heat” Hurta i Turnerovu za ovu adaptaciju romana Anne Tyler. Ipak njegovi akteri su ovdje u potpuno drugačijem modu. Njih dvoje glume bračni par čiji se odnos pogoršao nakon tragične smrti sina. Hurtov lik nosi se sa svojom tugom i depresijom na način na koji se nosi sa svime: zatvaranjem. Takva bi uloga bila problematična za većinu glumaca, ali Hurt ju je učinio posebnom.

‘I Love You to Death’ (1990.)

Hurt je ostao prepoznat kao glumac koji je igrao hiper-ozbiljne likove s takvom vještinom da je bilo lako podcijeniti koliko ih je teško tumačiti. Jednako tako podcijenjeni su njegovi talenti kao komičara. Takvih uloga i nije imao puno, ali ova crna komedija Lawrencea Kasdana (njihova posljednja saradnja) bila je prava prilika da pokaže svoj kvalitet. Hurt se ne pojavljuje skoro do pola ovog ostvarenja, ali kada se on i Keanu Reeves pojave kao plaćene ubice film dobija mnogo zanimljiviji ritam.

‘Smoke’ (1995.)

Hurt se manje pojavljivao u glavnim ulogama nakon svojih zlatnih dana iz 1980-ih. Neki su to opravdavali reputacijom čovjeka “teškog” za sarađivanje, a drugi željom da provede više vremena na pozornici. Najviše se aktivirao u nezavisnim filmovima poput ovog dragulja reditelja Waynea Wanga, prema likovima i pričama Paula Austera. Hurt glumi avatar samog Austera, brooklynskog romanopisca koji još uvijek oplakuje gubitak svoje žene. 

‘A History of Violence’ (2005.)

Hurt je sa ovim filmom dobio posljednju nominaciju za Oscara. Za najboljeg sporednog glumca, za ovo kratko, ali uzbudljivo pojavljivanje u adaptaciji poznatog grafičkog romana i pod dirigentskom palicom Davida Cronenberga. Njegov krimi bos vrsta je lika koji dobija tako veliku nadogradnju kroz film, da bi priličan problem bio ako glumac koji ga tumači ne iznese ulogu. Hurt je svojom pojavom uspio dati jedan viši nivo ovom zanimljivom filmu.

Hurt je nastavio da radi, na filmu, TV-u i pozornici, sve do svoje smrti.