Unknown pleasure (Inside Joy division) – Peter Hook

Legendarni basista je u periodu 2010-2016 godina napisao tri knjige o stvarima po kojima je poznat. The Hacienda: How Not to Run a Club, Unknown Pleasures: Inside Joy Division i Substance: Inside New Order. Knjiga o kojoj pišem je fenomenalna. O Joy Divisionu je pričao iz svog ugla, ali više kao svjedok uz dobro kontrolisane emocije kako ne bi otišao u patetiku što je običaj velikog broja autora. Daleko od toga da knjiga nema emociju. Ona je fino kanalisana tako da zaista ljude predstavlja onakve kakvi su bili. Stoga je opravdan podnaslov “Inside”.

U knjizi Piter kaže da je čak više pisao o Ijan Kertisu nego o sebi što je još jedna činjenica ali i sam tokom cijele knjige kaže da je Ijan taj koji je bio sila koja je ovaj bend vodila. Ono što saznajemo iz knjige jeste da je Ijan daleko od mračnog i sivog tipa kakva je možda percepcija većine koji ga vole i koji su čuli za njega. Piter bend prikazuje kao i u ostalom sve bendove tih pankerskih i post pankerskih godina. Mlade buntovnike koji žive život punim plućima i vole muziku. O Ijanovim problemima govori se od početka njegove epilepsije pa na dalje. Govori se i o poslednjim danima i poslednjoj probi koju su uradili, govori se i tome kako ništa ni on niti bilo ko drugi nije mogao da predvidi. Naravno ni takav kraj njihovog frontmena, jer su dan nakon njegovog samoubistva trebali da idu na turneju po Americi.

Priča o Joy Divisionu počinje kao pričom o upoznavanju i kako je odluka za bend pala na koncertu Sex Pistolsa u Mančesteru, a završava sa Ijanovim samoubistvom i izdanjima koja su uslijedila nakon toga.

U knjizi ima puno dogodovština, priča i šala po kojima je Piter poznat. Oni koji ne znaju za ovakvu njegovu prirodu mogu pogledati intervjue na internetu i biće vam jasno da je to jedan pravi engleski šaljivdžija. Takav je i ton cijele knjige. Pored tih njegovih viđenja i prisjećanja imamo jasne datume kada je i gdje bend svirao tokom karijere, koji su snimci nastali kada, ko je radio na njima, pa čak i kako su butlezi nastajali. Ali to ne zamara već je informativno i sažeto uz kratke komentare. Imamo objašnjenja nastanka svake pjesme ponaosob. Takođe imamo i opise svih ljudi koji su se muvali oko benda ili bili sastavni dio. Pored toga imamo sjajne opise mančesterske scene i klubova kada je pank bio u začetku kao i mnoge bendove sa kojima su dijelili binu i scenu.

Dakle, jedan kompletan uvid u sve aspekte života benda kroz sjajni narativ. Tu i tamo se provuče bend koji je nastao poslije Joy Divisiona, New Order što je svojevrstan uvod u njegovu drugu knjigu i period života i rada. Svako ko pročita knjigu uključiće da posluša ponovo Joy Division a time je jasno da je knjiga uspjela.

ĐorđepunX