Udruženje američkih kompozitora traži hitnu kontrolu AI

Kompozitori iz SAD pozvali su zakonodavce da ponude regulatornu zaštitu za muzičare koji su suočeni sa sve snažnijim AI programima koji sada generišu pjesme, pa i nagrađivane umjetničke radove. 

Američko društvo kompozitora, autora i izdavača—jedna od dvije velike američke organizacije koje dijele muzičke tantijeme tekstopiscima— ugostilo je zakonodavce 20. septembra na svom godišnjem koncertu “Mi pišemo pjesme” u Kongresnoj biblioteci. Dan kasnije, organizacija se sastala sa zakonodavcima kako bi zatražila zaštitne mjere koje bi branile prava umjetnika iz stvarnog života suočenih s konkurencijom algoritama. 

“Vještačka inteligencija dodala je još jedan sloj stresa i tjeskobe i prekinula velik dio sna kreatora”, rekao je tekstopisac i predsjednik ASCAP-a Paul Williams zastupnicima na koncertu u srijedu uveče. “Znam da svi trenutno procjenjujete vještačku inteligenciju jer će dotaknuti svaki aspekt naših života, ali tražim da kada nešto preduzmete, ne zaboravite zaštititi kreatore u svim kreativnim industrijama”. 

Članovi ASCAP-a tražili su od zakonodavaca da slijede šest načela za AI koje je ovog ljeta usvojio upravni odbor organizacije: davanje prioriteta ljudskim kreatorima, pristanak, naknada, zasluge, transparentnost i globalna dosljednost. 

Situacija sa vještačkom inteligencijom već neko vrijeme zaokuplja pažnju javnosti, ali i onih čiji su poslovi na neki način pogođeni njenom ekspanzijom i lakom dostupnošću. AI firme uključujući OpenAI Inc., Midjourney Inc. i Stability AI Ltd. suočavaju se sa nizom tužbi za autorska prava. Sporovi tvrde da su generativni AI proizvodi, kao što je chatbot ChatGPT ili program za pretvaranje teksta u sliku StableDiffusion, izgrađeni na nezakonito kopiranim tekstovima i slikama. 

Što se tiče muzičke industrije, nju je uznemirila situacija koja se desila ranije ove godine kada su pjesme koje koriste vokale Drakea i The Weeknda generisane vještačkom inteligencijom postale viralne na društvenim mrežama.