Stomp

stomp

stompIz današnje perspektive izuzetno podnošljivo izgleda, sada već davno, sputavanje muzike u nepomjerljive granice pravca kojem je pripadala i karakterisanje svakog odstupanja od istog kao potpuno novi izraz, već samim postankom oprečan prethodnom, a da je do toga najčešće dolazilo poslije više decenija. U međuvremenu muzika je otvorila toliko novih frontova, da svi ti neo, alt, sub, prog, post, under… prefiksi, ni svi «prožeto sa», «mješano sa», «utkano u», «uklopljeno u»… dodaci, ne mogu najčešće predočiti potencijalnom slušaocu o čemu se radi. Stoga se neću ni truditi da STOMP uklopim u bilo koji postojeći ili nepostojeći pravac. STOMP je muzika, performans, komedija, predstava, body art, konceptualna umjetnost, balet, vizuelna umjetnost, pantomima… Da bi ste postali STOMPER potrebna vam je dobra fizička spremnost, odličan osjećaj za ritam, jaka ličnost, mnogo, mnogo rada i instrumenti. Ovo zadnje vam neće predstavljati problem. Možete se poslužiti kantom za smeće, njenim poklopcem, zippom, makazama, metlom ili samo njenom drškom, loptom, loncima, zidovima, kartama za igru… ili mistrijom, koju Luke Cresswell, jedan od osnivača STOMP-a smatra najčudnijim predmetom na kome je ikad svirao (za sada). Da bi (onima koji nijesu čuli za njih) slika bila jasnija STOMP su oni «ludaci» sa reklama prve polovine 90-ih koji sviraju po ogromnim kanisterima Hajnekena ili udaraju šiljcima za led po frižiderima Coca-Cole. Naravno u sledbenike STOMP-a ne treba svrstati našeg kantautora Džeja, koji je inspirisan ovim reklamama snimao spotove.
STOMP, onakav kakav je danas, je nastao početkom 90-ih u Brajtonu u Engleskoj, a ideja je potekla iz glava, gore pomenutog, Luk Cresswella i njegovog prijatelja Steve McNicholasa. Ujedinivši svoja iskustva od ranije, nastala je ova jedinstvena pojava. Grupa, ili bolje da ih nazovemo pokret danas broji oko 50 izvođača i makar duplo veći broj producenata, koreografa, režisera, snimatelja zvuka i slike… podijeljenih u nekoliko skupina sa obje strane Atlantika. Nebitno je da li slušate jazz, metal, elektro, funk ili nešto drugo, STOMP će uspijeti da vas pokrene, jer kako kažu njegovi tvorci on počiva na osnovnoj jedinici ritma – otkucaju srca, koja je ista za svaku jedinku. Iako su proteklih deset godina nastupali i do 30 puta mjesečno, glas o njima se jako sporo širio zahvaljujući malom broju snimljenih projekata. Naime, do sada su izdali samo dva DVD izdanja, od kojih vam samo STOMP OUT LOUD može pokazati o čemu se zapravo radi. Drugo izdanje je dokumentarac o neredima u Los Anđelesu propraćen njihovom muzikom, koji su režirali Creswell i McNicholas. Jedino pojavljivanje na muzičkom disku je na Quincy Jonesovom albumu «Q’s Jook Joint». Uskoro ponovnog pojavljivanja na muzičkom disku neće ni biti, jer STOMP želi da zadovolji podjednako vaše oko i vaše uvo kao i da vas uvede u svoj svijet kao aktivnog učesnika, a običan CD vam to ne može obezbijediti. Koristeći instrumente sa prve ljestvice evolucije, oni ulivaju nadu da muziku nijesu pojele gramofonske ploče (korišćene u pogrešne svrhe) i kompjuteri. Pokazuju da svaki trenutak i svaka situacija sa sobom nosi svoju muziku, koju možete čuti samo ako slušate.
Ukoliko ste zainteresovani da postanete jedan od njih, treba da znate da audicije održavaju jednom godišnje, ali da za svaki slučaj pošaljete svoje podatke ili snimke ili šta god imate na:
c/o Vince Liebhart Casting
70A Greenwich Avenue Suite 103
New York, NY 10011
(212) 252 3836
pa će vas njihovi ljudi izvjestiti o prvoj sledećoj audiciji. Nema potrebe da se pripremate, jer se sve odrađuje na licu mjesta. Ako baš insistirate na pripremi, radite malo sa metlama.

ld