Ovog vikenda Rokumentarni dani su u Podgorici

Sedmo izdanje revije muzičkog dokumentarnog filma Rokumentarni dani nastavljamo u Podgorici ovog vikenda. Subota (18. novembar) i nedjelja (19. novembar) bukirajte za druženje u 201 Engaging Space-u gdje vam donosimo šest zanimljivih filmova. Osim toga moći će da se pogledaju i video spotovi domaćih autora i GIF ostvarenja koja su nastala tokom našeg projekta Gif Up!

U subotu 18. novembra podgorički dio našeg filmskog karavana počinjemo sa pričom o jednom od najvećih rokenrol umjetnika svih vremena – Litlle Richardu.

Film „I Am Everything” režiserke Lise Cortes donosi sagu o tamnoputom queer porijeklu rock n’ rolla, koji je razbio bijeli kanon američke pop muzike i otkrio inovatora, začetnika – Richarda Pennimana. Kroz bogatu arhivu i izvedbe koje nas dovode u Richardov komplikovani unutrašnji svijet, film razotkriva životnu priču ikone sa svim njenim zaokretima i kontradikcijama. U brojnim intervjuima film otkriva kako je Richard stvorio oblik umjetnosti za vrhunsko samoizražavanje. Ipak, ono što je dao svijetu nikada nije mogao dati sebi. Tokom svog života, Richard je lutao poput sjajne napuknute fliperske lopte između Boga, seksa i rock n’ rolla. Svijet ga je pokušao staviti u kutiju, ali Richard je bio omni biće koje je sadržavalo mnoštvo – bio je sve. 

Ostaćemo u Sjedinjenim američkim državama uz pomoć narednog filma „New York Ajilak“. Film makedonskog autora Slavča Kovilovskog je kako naslov kaže svojevrsno hodočašće u Njujork, grad iz kog potiče hiphop. Kulturni uticaji, rasni problemi, borbe za prava, prikazani su kroz prizmu hiphop kulture. Glavni cilj autora jeste da se napravi paralela između razvoja hiphopa u Americi i Evropi, tačnije u Makedoniji, gde se hiphop pojavio u prvim godinama 90-ih. Film obiluje snimcima i muzikom iz zlatnog doba hiphopa i slikama geta na kojima je hip hop izrastao. Film daje predstave grada na način kako ih je doživio momak koji je odrastao sa tom kulturom.

Za kraj filmskog programa prve podgoričke noći Rokumentarnih dana ostavili smo film o čovjeku koga smo ugostili na prošlogodišnjem izdanju reviju. Dokumentarni film RTS-a govori o kantautoru Nenadu Mariću, koji stoji iza pseudonima Kralj Čačka, njegovom bratu Marku i ostalim saradnicima iz benda.
Ovo je sanjalačko putovanje kroz vrijeme, priča o odrastanju i sazrijevanju.
Takođe je i priča o opstajanju suptilne estetike na rubu velikog, mutnog talasa u kome se valjaju grabež i bezobzirnost, nemoral i neestetika, prljavi novac i ukus gorčine. Kolaž realnog i nadrealnog, prikaz grupe muzičara iznutra i spolja, pokušaj da se dokuči „brehtovska“ atmosfera i taj čudni, tajanstveni zvuk koji proizvode braća Marić i društvo. Ovo je priča i o načinu na koji se doživljava takva pojava na muzičkoj sceni i o mjestu Kralja Čačka u njoj. Montaža je povjerena Ivanu Vasiću, kamera je bila u rukama Milana Ilića, a scenario zajedno potpisuju urednik Vesko Butrić i reditelj Slobodan Simojlović.

Subotu veče završićemo sa serijom umjetničko aktivističkih gifova. U segmentu Don’t Give Up, GIF UP! predstavićemo projekat i prikazaćemo gifove nastale tokom nagradnog konkursa koji smo nedavno pokrenuli. Cilj nam je bio da ovom malom digitalnom, sveprisutnom formom zagolicamo maštu domaćih umjetnika i aktivista. Oni su radili gifove na zadate teme: medijska (ne)pismenost, sloboda izražavanja, borba protiv lažnih vijesti, digitalizacija društva, učešće civilnog društva u procesima donošenja odluka… Od pristiglih radova, odabrali smo najzanimljivije, a stručni žiri je proglasio i najbolje radove koji su nagrađeni. Kroz dvadesetak radova upoznaćete se sa svijetom ove digitalne umjetnosti kod nas. Ova akcija je najava onoga što će od sada biti sastavni dio narednih izdanja Rokumentarnih dana. Projekat Gif Up je podržan kroz Creative Box grant regionalnog projekta SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan kojeg implementira Centar za promociju civilnog društva (CPCD) BiH, Center for Research and Policy Making (CRPM) Sjeverna Makedonija i Institute for Democracy and Mediation (IDM) Albanija, a finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške.

Nedjelja u 201 Engaging Space nam donosi tri nove muzičke priče.

Glavni fokus Rokumentarnih dana od pokretanja je bila crnogorska popkulturna scena. U proteklih sedam godina prikazali smo veliki broj filmova, ali i kratkih muzičkih video formi koje svoj prostor nalaze u segmentu Videodrom. Ove godine nastavljamo sa promocijom domaće muzičke scene i putem dokumentarca „Nekad i sad“. Za ovu priliku odabrali smo prvu epizodu serijala koja seže u rane godine crnogorskog muzičkog stvaralaštva. Muzička redakcija Televizije Crne Gore u serijalu od 6 muzičko-dokumentarnih emisija, pod nazivom „Nekad i sad”, kroz priču i pjesme vraća nas na same početke muzičke scene u Crnoj Gori. U emisijama, kroz hronologiju i pažljivo odabran izbor sagovornika, evocirane su uspomene sa početka 60-ih godina, pa sve do danas. Sa preko 20 sagovornika – muzičara, kompozitora i novinara, kroz bogatu arhivu i naizmjenično vraćanje u prošlost, pa onda i na sadašnji trenutak, prikazan je razvoj i tok crnogorske pop-rock scene, uz osvrt na to kako je izgledala nekad, a kako sad. Urednice emisije su Jelena Atanasković i Eva Papović, rediteljka Danijela Popović.

Drugi nedjeljni film je rad Rastka Šejića i donosi zanimljivu priču o legendarnim liverpulskim Bubama i njihovom uticaju na jedan grad u srcu Srbije. Da li ste već čuli da je baba Džordža Harisona rodom iz sela Sandalj, pokraj Valjeva, u Srbiji? Da li znate da su članovi Bitsla ostavili neizbrisiv trag u sjećanju građana Valjeva? Da se još uvijek prepričavaju detalji boravka „liverpulskih Buba“ u Valjevu i okolini? Da li znate da je Žir mira zajednička ideja Džona Lenona i Josipa Broza Tita, nastala podno spomenika heroju Stevanu Filipoviću? Da je „Ob-la-di, Ob-la-da“ samo obrada tradicionalne romske pesme? Da sjećanje na dobro zezanje živi u Valjevu? Bitlmanija nije završena!

Treći i poslednji film na podgoričkom djelu naše manifestacije je ostvarenje koje govori o svima dobro poznatoj pjesmi „O Bella Ciao!”. Decenijama su ljudi, kada god su se borili protiv nepravde, pjevali „Bella ciao“. Neki kažu i da je to bila himna italijanskih partizana u borbi protiv fašista u Drugom svjetskom ratu, ali porijeklo pjesme ostaje nejasno. Ideja ovog filma proizlazi iz potrebe da se istraži biografski put pjesme „Bella ciao“, koja je postala međunarodna. Uspomene preživjelih članova pokreta otpora prepliću se sa aktivistima koji pjevaju „Bella ciao“ na protestima u Čileu, Turskoj, Iraku i Kurdistanu. Brz i dinamičan, film donosi mnoštvo glasova i dokazuje da se ta pjesma, bez autora ili zemlje, danas smatra baštinom svih onih koji se osjećaju potlačeno te nas podsjeća da je najveći omaž sjećanju na pokret otpora upravo nastavak borbe za slobodu.

Do najave druženja u Mojkovcu i Kotoru pozivamo vas da nas posjetite u 201 Engaging Space-u.


Subota 18.11.

19:00 I Am Everything

20:45 New York Hodočašće

21:30 Ovo nije moj dom

23:00 Don’t Give up, Gif Up!

Nedjelja 19.11.

19:00 Videodrom

19:30 Nekad i sad

20:00 Bitlvania

21:45 O Bella Ciao (Ita)