Odlazak poglavice nad Poglavicama – Paddy Moloney (The Chieftains) 1938 – 2021.

Paddy Moloney, koji je preminuo u 83. godini, bio je osnivač i vođa Chieftains, benda koji je proslavio irsku tradicionalnu muziku širom svijeta. Kompozitor, aranžer tradicionalne muzike i inovativni muzičar na irskoj fruli i uilleann gajdama, Moloney je imao snažan uticaj u irskoj muzici više od šest decenija. Njegova ambicija prema bendu i ljubav prema muzici doveli su do dugog niza saradnji na pozornici i u studiju. 

Javno je debitovao sa osam godina u Phoenix Parku, a uskoro je osvajao nagrade na takmičenjima. Još kao dječak svirao je uz velikane poput Séamusa Ennisa i Willieja Clancyja te je uskoro postao redovan izvođač u dablinskom klubu Pipers. 

Napustivši školu sa 16 godina radi u kancelarijama građevinske firme. Par godina nakon ovog posla započeće muzičku karijeru. Kraj šezdesetih ga je zatekao na poziciji  izvršnog direktora Claddagh Recordsa, gdje je bio odgovoran za objavljivanje i promociju desetina zapisa. 

Chieftains su izrasli iz neformalnih grupa vrlo uspješnih muzičara u Dablinu. Godine 1959. kompozitor Seán Ó Riada angažovao je Moloneyja za aranžiranje muzike za predstavu The Golden Folk. To je dovelo do toga da je Ó Riada osnovao Ceoltóirí Chualann. Moloney će po ugledu na njih potom osnovati Chieftainse 1962. s Pottsom, Tubridyjem, Martinom Fayom i Davidom Fallonom sa ciljem objavljivanja albuma za novu izdavačku kuću Garech Browne Claddagh. Moloney je aranžirao svu muziku. Album se zvao jednostavno The Chieftains, nakon čega slijede The Chieftains 2 (1969.), zatim The Chieftains 3 i tako dalje, sve do broja 10. 1980. Prvi album postigao je gotovo kultni status kada ga je John Peel predstavio u svojim emisijama BBC Radio 1 Top Gear.

Došlo je do zamjene članova benda, ali središnja i dominantna osoba je uvijek bio Moloney. Bend je nastupio u javnosti tek 1964. godine, a tek sredinom sedamdesetih postao profesionalan sastav, pa se njihov početni ugled gotovo u potpunosti temeljio na snimcima. Odluka o profesionalnom angažovanju uslijedila je nakon nadaleko hvaljenog koncerta u londonskom Royal Albert Hallu, u noći Svetog Patrika 1975. Nakon toga su uspjeli još češće putovati, stvarajući svjetsku bazu prijatatelja i poštovalaca.

Oni i njihova muzika osvojili su publiku svih vrsta i dobi. 

Moloney je uspio dogovoriti da za soundtrack filma Stanleyja Kubricka Barry Lyndon uradi nekoliko numera. Radio je muziku i za Sivu lisicu (1982.) i Ostrvo s blagom (1990.). 

1984. godine Chieftains je postao prvi bend sa zapada koji se pojavio u Kini. Nije bilo honorara, ali, kako je Moloney predvidio, bilo je dosta publiciteta i njihovi nastupi uz kineske muzičare snimljeni su za nezaboravan koncertni album, Chieftains in China (1985.). 

Vjerojatno najambicioznija saradnja benda ostvarena je na albumu The Long Black Veil iz 1994. godine s Jaggerom u naslovnoj pjesmi, zatim Markom Knopflerom, Sinéadom O’Connor, Stingom, Van Morrisonom, Ry Cooderom, Marianne Faithfull, Tomom Jonesom i Rolling Stonesima koji su uglavnom pjevali tradicionalne pjesme, uz pratnju “Poglavica”. 

Bend je tokom svoje duge karijere dobio šest Grammyja, kao i nagradu za životno djelo.

Godine 2019. Chieftains su krenuli na svoju oproštajnu turneju koja je trebala da uključue Evropu, Kanadu i SAD. Prekinuta je u martu prošle godine zbog pandemije koronavirusa.