Odlazak genija: Kako je Lee Scratch Perry oblikovao modernu muziku!

Od upotrebe semplovanja na jednom ranom reggae singlu preko oštrog, hipnotičkog roots zvuka koji je unio u muziku The Wailersa, pa čak do revolucionarnog zvučnog eksperimentisanja u kreiranju duba, Lee “Scratch” Perry, koji je preminuo u 85. godini ove nedjelje, donio je brojne inovacije u svijet muzike Jamajke. One i danas nastavljaju uticati na produkciju i tehnike snimanja u više žanrova i daleko izvan obala ostrva na kojem se ostvario kao umjetnik. Tekstovi koje je legendarni, ekscentrični producent snimio u svom čuvenom studiju Black Ark u Kingstonu (koji je izgradio 1973., a koji je navodno izgorio 1979.) bili su toliko napredni da je nemoguće zamisliti tok popularne muzike bez njegovih doprinosa. 

Njegovo vizionarsko studijsko čarobnjaštvo dotaklo je ne samo reggae i dub, već i hip-hop, rock i sve vrste elektronske muzike.

„Scratch je sam pisao, producirao, pa i vodio etiketu i studio. Bio je uključen u sve aspekte svoje muzike i na mnogo je načina oblikovao ulogu producenta koja danas doživljava svoj potpuno novi život kroz likove poput Kanyea Westa i Timbalanda”, primijetio je Emch, koosnivač Subatomic Sound System-a, u intervjuu za Billboard 2017. godine. 

Subatomic, kolektiv muzičara koji kombinuje roots i dub reggae sa elektronikom i hip-hopom, započeo je turneju sa Scratchom 2010. godine; 2017. iznova su izmislili klasični dub album The Upsettersa iz 1976. „Super Ape“ kao „Super Ape Returns to Conquer“, dodajući u izvođenju i “Chase The Devil” Maxa Romea, koju je Scratch producirao i zajedno s Romeom napisao kao maštovit pohod na pobjedu nad zlom. 

„Scratch je napravio nevjerojatne remikse. On je navodno prva osoba koja je snimila jamajčanskog MC U-Roy-a, koji je nabacivao riječi preko muzike sa ploče, i upravo tu posijao sjeme hip-hop kulture. „Perry je karijeru započeo kao pomoćni radnik/domar koji radi za tri vrhunska Kingstonska producenta: Prince Bustera, Coxsone Dodda i Duke Reida, u ska eri Jamajke 1960-ih. Ubrzo je postao skaut za talente, aranžirao, producirao, pisao, pa čak i pjevao.

Prva pjesma koju je Perry snimio bila je ska ditty pod nazivom “Chicken Scratch”, nazvana po popularnom plesu tog doba. Jedan od Perryjevih prvih vokalnih hitova bio je “People Funny Boy” iz 1968. godine, koji je ciljao na drugog producenta s kojim je radio, Joea Gibbsa. “People Funny Boy” jedna je od prvih pjesama koja je koristila reggae tempo, jer je jamajčanska muzika izašla iz svog kratkog rocksteady perioda, a takođe je vrijedna pažnje zbog Scratchove davne upotrebe uzorka bebe koja plače. 

https://www.youtube.com/watch?v=m7sR8GLVNHA

Scratch je prvi put radio s The Wailersima (Bob Marley, Peter Tosh i Bunny Livingston) u Coxsoneovom Studiju One (1966. Sarađivali su na Perryjevoj “Pussy Galore”. Odluka Wailersa da snima sa Scratchom kao producentom uz podršku The Upsettersa, Scratchovog studijskog benda  1970. promijenila je zvuk trija i produžila sam reggae. Albumi The Wailersa sa Perryjem „Soul Rebel“ i „Soul Revolution“ bili su orijentiri, a Perryjeva spretna produkcija precizno je uokvirila izvrsne harmonije trija i zamršene, duševne utore muzičara, usidrene u snažnom bubnju i basu, braće Carlton i Aston Barretta. Kad su Wailersi napustili Scratcha jer novac koji im je obećao nikada nije isplaćen, i braća Barrett su izašla i formirali jezgro pratećeg benda koji će kasnije postati Bob Marley i The Wailers. Uprkos tome, Scratch će kasnije sarađivati sa Marleyjem, što je uključivalo i koautorstvo na “Punky Reggae Party” u kojoj slave londonsku punk rock scenu, koju je Scratch jasno identifikovao kao prototip tipičnog afropunka. 

Scratch je tokom 1970-ih izdao nekoliko uticajnih root reggae albuma, uključujući Max Romeov hvaljeni „War Ina Babylon“ i The Congos „Heart of the Congos“ koji se smatraa Scratchovim remek-djelom iz doba „Blask Ark“. 

Mnogo je muzičkih kamena temeljaca izašlo iz njegovog producentskog stola. „Police and Thieves” Juniora Murvina (kasnije obrađen od strane kultnog punk benda The Clash, na koji je Scratch jako uticao), The Heptones “Party Time” i Perryjeva “Dreadlocks In Moonlight”, koju je izvorno pisao za Marleya, ali osnivač Island Recordsa Chris Blackwell mu je rekao da je zadrži za sebe. 

„Godinama sam puno vremena provodio u studijima za snimanje i gledajući Scratcha naučio sam više od bilo koga. Samo promatrajući kako podstiče muzičare, kako radi; stvorio je vlastiti zvuk s najjednostavnijom opremom” rekao je Chris Blackwell nakon Perryjeve smrti. 

Blackwell kaže da je Scratch “bio tako precizan i zahtjevan u studiju. Možda mislite da je bio neorganizovan jer je odavao vibraciju da je lud, ali bio je apsolutno iznad svega i uopšte nije bio lud – bio je genije”. 

Osim pokojnog jamajčanskog dub producenta Kinga Tubbyja, niko nije učinio više za unapređenje te umjetničke forme od Scratcha. Njegova produkcija na albumu „Blackboard Jungle“ The Upsettersa iz 1973., a posebno „Super Ape“, bila je bitna za uspostavljanje duba kao međunarodnog fenomena, posebno u Evropi gdje su brojni festivali posvećeni ovom jamajčanskom žanru. 

Dub je u osnovi preuređivanje elemenata unutar postojećeg snimka, kroz izolaciju ili izobličenje vokalnih i pojedinačnih instrumentalnih pjesama, kako bi se uspostavio novi snimak koji naglašava bubanj i bas. Scratchovo neustrašivo eksperimentisanje u sekvenciranju pjesama i njihovom pretvaranju u uvjerljivije muzičke narative pomoglo je u stvaranju brojnih podžanrova, uključujući dubstep i bubanj i bas, te je direktno uticalo na sve oblike elektronske muzike. 

Beastie Boys, Flying Lotus, Lupe Fiasco i drugi muzičari koji pripadaju potpuno različitim muzičkim porodicama ovih dana oplakuju smrt reggae legende Lee Scratch Perrya koja je bila  katalizator kreativnosti.

Otišao je čovjek bez koga bi muzika današnjice bila nezamisliva.

R.I.P. Scratch!

(Photo: NME/Paul Bergen/Redferns)