Muzička priča Marka Jamesa ili Kako je nastala “Suspicious minds”?

Mnoge rokenrol priče počinju upravo kraljem rokenrola, tako je počela i ova. Međutim mnogi ovu pjesmu vezuju za njegov kraj. Live snimak iz hotela u Las Vegasu kada je već debeo, i kada mu je kostim prilično uzan. Ipakje to možda njegovo najbolje izdanje gdje sa vrhunskim bendom izvodi ovaj evergrin.

Pjesma koja se zahuktava na kraju dok Elvis sav u znoju i rokerskom zanosu podržava ostatak benda i maše rukama u prepoznatljivom stavu je zaista netipična za njega.

To mi je bio prvi utisak ! Da je „Suspicious MIns“ po svemu njegova netipična pjesma, izuzetnog umjetničkog senzibiliteta. Ostatak njegove karijere smatram čistom pop kulturom. Ta gradacija, kulminacija, bek vokali, bubnjanje… sve to zajedno je zašto je baš ova pjesma drži 91. mjesto najboljih pjesama svih vremena po Bilbordovoj listi.

Sljedeće što mi je palo na pamet jeste da pročitam ima li još nešto netipično za pjesmu. I? Naravno da ima.

„Suspicious MInds“ je napisao Mark James, rođen u Hjustonu, Teksasu 29. novembra 1940. Zaposlio se 60-ih kao tekstopisac. U to vrijeme takvo zaposlenje je često bilo u firmi Čip Momana.

James je prijatelj iz djetinstva B.J. Tomasa, pop i kantri pjevača koji je imao par zapaženih pjesama. Međutim Mark je pokušao da snimi i svoje pjesme. I tako se desilo da snima upravo „Suspicious minds“ za Scepter Records 1968. Godine. Pjesma ne doživljava uspjeh.

U studiju u kojem je radio došao je glavom i bradom Elvis. Trebalo je da radi studijske sesije za ono što će postati  „From Elvis in Memphis“. Legenda kaže da su tražili pjesmu koja bi odgovarala Elvisu kako bi se kralj roka vratio na velika vrata i parirao kolegi Tom Jonesu koji je u to vrijeme drmao liste i publiku.

James i ekipa su urgirali da Elvis čuje pjesmu. Ostatak je legenda.

Međutim, tu nije kraj za Mark Jamesa. On se 1972. godine zapošljava u Colombia Recordsu, a naredne godine Brenda Lee snima njegovu pjesmu „Sunday sunrise“ koja u Americi 1975. postaje top 10 hit.

Elvis nastavlja da snima njegove pjesme kao što su “Raised On Rock”, “It’s Only Love” i “Moody Blue”. Opet neočekivano planetrani uspjeh doživljava jedna Jamesova pjesma nastala u kolaboraciji sa Johnny Christopher Wayne Carsonom. Urađena je za Elvisovu B-stranu, a pjesma je bezvremena „Always on my mind“. Dekadu kasnije obradu ove pjesme pravi legendarni Willie Nelson i takođe doživljava ogroman komercijalni uspjeh. Treći sloj uspjeha prave Pet Shop Boys koji takođe obrađuju pjesmu i postižu 1987. godine broj jedan u Britaniji i broj 4 na top listi u Americi.

Mark James za nju osvaja dva Gremija i biva primljen 2015. u Nashville Hall of fame. Mark James je dokaz talenta, sreće, surovosti muzičkog biznisa i krilatice: „Nije kome je rečeno, nego kome je suđeno.“

ĐorđepunX