EU traži regulaciju striminga i pravedne naknade autorima

Evropska unija pozvala je na promjene u poslovanju muzičkih striming servisa, uključujući pravedniju raspodjelu tantijema i povećanje plaćanja umjetnicima. 

U srijedu (17. januara) EU je usvojila rezoluciju o rješavanju neuravnoteženosti raspodjele prihoda u ovom biznisu. Planirano je stvaranje pravnog okvira za striming. Trenutno ne postoje pravila u EU koja se primjenjuju na ovaj sektor. 

Plan je da se revidiraju stope tantijema, pri čemu EU kritikuje poslovne modele koji “prisiljavaju autore da prihvate manje ili nikakve prihode u zamjenu za veću vidljivost”. 

Takođe, predloženo je da se “razmisli o mogućnosti” preduzimanja radnji protiv “ogromne količine” muzike na striming platformama. Studija objavljena prije dva dana otkrila je da otprilike četvrtina muzike na striming uslugama nije uopšte reprodukovana 2023. Zakonodavstvo bi stoga moglo uključivati ​​kvote za “evropska muzička djela”. 

Nadalje, EU je pozvao na bolju transparentnost algoritamskih i AI alata kako bi se izbjegla manipulacija brojkama striminga. Navodno, ove radnje su tu kako bi se uz pomoć njih umanjivali honorari umjetnika. 

Traženo je i da se pjesme koje generiše AI jasno označavaju kao takve. Postoji želja da se ovim regulativama EU uhvati u koštac i sa muzičkim deepfakeovima. U sklopu toga tražiće se da platforme identifikuju nosioce prava uz pomoć ispravnih metapodataka.

Iz EU su ukazali i na potrebu za raznolikošću striming prihoda. Naglasili su da se prihodi uglavnom dodjeljuju velikim izdavačkim kućama i najpopularnijim umjetnicima dok su manje popularni stilovi ili neki od nepopularnijih jezika manje vidljivi. 

Ovaj prijedlog stiže nakon Spotifyjeve potvrde da sve pjesme na platformi moraju imati minimalno 1000 strimova prije nego što mogu zaraditi bilo kakvu naknadu. Takvu promjenu politike ovog striming servisa oštro su osudili nezavisni umjetnici, koji su tvrdili da će se tako premjestiti procijenjenih 40 do 46 miliona dolara godišnje od manje poznatih umjetnika u džepove lica sa A liste.

Kako se ova platforma nosi sa zahtjevima sličnim ovom koji stiže iz EU, pokazuje i primjer Urugvaja. Spotify je povukao svoje usluge iz te zemlje nakon što je tamošnji zakon o autorskim pravima zahtijevao pravednu naknadu umjetnicima.